Na řadě je Kolumbus. Universita Notre Dame v USA nechá zakrýt všechny nástěnné malby s ním

0

Katolická univerzita Notre Dame v neděli prostřednictvím svého prezidenta oznámila, že už ve své hlavní budově nebude vystavovat nástěnné malby s Kryštofem Kolumbem. Ten je obecně vnímán jako objevitel Ameriky pro bílou rasu i pro zbytek světa. Rozhodnutí padlo zřejmě v důsledku falešné médiální kampaně ohledně údajně uráženého indiánského aktivisty bílými katolickými studenty.

Prezident univerzity, reverend John Jenkins píše: “V posledních letech mnozí začali nástěnné malby vnímat jako přinejlepším slepé k následkům Kolumbovy cesty na původní obyvatele, kteří tento ‘nový’ svět obývali, a přinejhorším jako urážlivé.”

V hlavní budově univerzity je 12 takových maleb.

Jenkins prý vyslechl studenty, bývalé studenty, zaměstnance a zástupce indiánské komunity a dalších a došel k rozhodnutí, že nástěnné malby v budově zůstanou zachovány, ale budou zakryty látkou, která bude barevně ladit interiéru.

Univerzita byla založena ve státě Indiana v roce 1842. Tedy necelých 50 let po krvavých válkách s Indiány, které se v této oblasti odehrály během tzv. Války Malé želvy, a které padlo za oběť mnoho osadníků i amerických vojáků. Došlo během ní také k bitvě, ve které americká armáda utrpěla statisticky a historicky největší ztráty vůbec. Během takzvané St.Clairovy porážky bylo z 1000 amerických vojáků 632 zabito a dalších téměř 300 zraněno, nepočítaje ženy a děti, které výpravu doprovázely. Že je dnes vše zapomenuto a Indiáni jsou líčeni jako mírumilovné oběti bílé agrese je největší skandál současné historické interpretace.

Komentáře

komentáře