Nejznámější katolický chlapec Ameriky promluvil

0

Student střední katolické školy Covington, Nick Sandman, vydal v neděli prohlášení v reakci na kontroverzi, kterou vyvolalo video z konfrontace mezi indiánským aktivistou a katolickými středoškoláky během Pochodu pro život ve Washingtonu. Sandman se identifikoval jako student stojící v čele svých spolužáků, a zprávy v médiích označil za “dezinformaci a sprosté lži”.

Prohlášení jménem jeho rodiny zveřejnila firma zabývající se public relations.

Indiánský aktivista Nathan Phillips tvrdil, že se studenti chovali jako zvířata k černým aktivistům, co stáli poblíž, a že se jimi cítil ohrožen. Jenže se objevila videa, na kterých tito černoši, radikálové z náboženské sekty, studenty rasově a homofobně urážejí, a že to byl Phillips, kdo za studenty přišel, a ne naopak.

Sandman k celé situaci řekl následující:

“Když jsme dorazili, všimli jsme si čtyř Afro-amerických demonstrantů, kteří také stáli na schodech Lincolnova památníku. Nejsem si jistý, proti čemu demonstrovali, a nebavil jsem se s nimi. Slyšel jsem je ale, jak naší školní skupinu urážejí.

“Protože jsme byli hlasitě napadeni na veřejnosti, student z naší skupiny se zeptal jednoho z našich učitelů, zda můžeme začít se skandováním duchovních pokřiků naší školy – neslyšel jsem ani jednoho studenta křičet “Postav zeď” nebo cokoliv nenávistného nebo rasistického. Opačná prohlášení jsou jednoduše lež.

“Po pár minutách skandování se k naší skupině přiblížili indiánští demonstranti, kterých jsem si do té doby nevšiml. Měli bubínky a byli doprovázeni nejméně jedním člověkem s kamerou. Věřil jsem, že zůstat v klidu a bez pohybu pomůže situaci zklidnit. V duchu jsem si odříkával modlitbu, aby se situace nevymkla z ruky.

“Záměrně jsem na demonstranty nedělal obličeje. V jednu chvíli jsem se usmál, protože jsem chtěl, aby věděl, že se nerozčílím – jsem oddaný křesťan a praktikující katolík, a vždy se snažím žít podle ideálů, které mě má víra učí – zůstat respektující k ostatním, a nepodniknout nic, co by vedlo ke konfliktu nebo k násilí.

“Teď mě nazývají vším možným, včetně rasisty. Obdržel jsem hrozby fyzického násilí i hrozby usmrcení stejně tak nenávistné urážky.”

Celé studentovo prohlášení na Twitteru zveřejnil Jake Tapper ze CNN:

Starosta Covingtonu v Kentucky, škola, a katolická obec chování studentů již stihla odsoudit na základě prvních mediálních zpráv a prvního videa. Studentům prý hrozí vyloučení. Některé celebrity vyzvaly ke zveřejnění identit dětí a jejich pronásledování nebo dokonce k napadení.

To je Amerika. Nenávist a hrozby ze strany levice, lži ze strany médií. Bojovat proti takovým lidem a institucím je prostě správné.

Komentáře

komentáře