Guy Verhofstadt vítá plán evropské armády, která se postaví Putinovi

0

Francouzský prezident Macron a německá kancléřka Merkelová se shodli na vybudování jednotné evropské armády. Že se to nakonec možná bude týkat jen Německa a Francie je nyní jiná věc. Bývalý premiér Belgie a významný člen Evropského parlamentu, Guy Verhofstadt, má z vidiny této armády obrovskou radost.

“Macron a Merkelová nyní plně podporují evropskou armádu. To je skvělé!” Řekl. “Nová Evropa, skutečně suverénní Evropa, schopná chránit své hranice, schopná chránit své zájmy, je další věcí, kterou potřebujeme.”

Když ale Guy Verhofstadt mluví o ochraně našich hranic, nemá tím na mysli jejich ochranu před vetřelci ze zemí zaostalého světa, ale Rusko.

“Musíme být schopni se postavit, když bude třeba, proti Putinovi.”

“Víte, jaká jsou dnes čísla? My, evropské země, utrácíme 40 až 45 procent rozpočtu americké armády. Ale jsme schopni splnit jen 10 až 15 procent operací americké armády. Jsem třikrát až čtyřikrát méně efektivní, než Američané.

“Kromě toho realitou je, že utrácíme třikrát víc na vojenství, než Ruská federace, ale nejsem si jistý, pokud by ruská armáda vyrazila k našim hranicím, že bychom byli schopni se bránit bez americké pomoci. Tím, že máme 28 různých armád, vyhazujeme peníze, a zároveň je to také nebezpečí pro naši kolektivní obranu, a to se musí změnit.”

Pravdou je, že geograficky představuje pro Evropu jediné nebezpečí Rusko. Čína je příliš daleko a ostatní země nemají k napadení Evropy sílu. Nicméně při vší úctě k Rusku, pokud by se rozhodlo na některou evropskou zemi zaútočit, utopilo by se v krvi i při současném stavu existence 28 různých armád.

Komentáře

komentáře