Americký ministr zahraničí Pompeo v Davosu vyzdvihl nacionalismus

0

Na setkání nejmocnějších lidí světa ve švýcarském Davosu přednesl americký ministr zahraničí Mike Pompeo řeč ve stylu svého prezidenta Trumpa. Vyzval k tomu, aby multinárodní pilíře světa starého řádu padly, a řekl, že populistická revoluce posledních dvou let je dobrá věc.

“Nový vítr vane světem. Lidé pokládají otázky, které nebyly kladeny nebo brány vážně zatraceně dlouho,” řekl. A zmínil Brexit, hnutí Pěti hvězd v Itálii a volbu Donalda Trumpa jako důkaz, že demokracie znovu přebírá kontrolu. A že se potvrzuje časem osvědčená pravda, že na národech záleží.

Pompeo měl do Davosu přijet i s ministrem financí Mnuchinem, ale kvůli státnímu shutdownu, procesu zmrazení funkčnosti americké federální vlády ve snaze získat peníze na stavu hraniční zdi, to nebylo možné.

Trump ke své neúčasti v Davosu napsal. “Minulý rok jsem byl v Davosu a fake news média psala, že bych tam neměl být. Letos jsem se kvůli shutdownu rozhodl nejet, a fake news média píší, že jsem tam být měl. Fakt je ten, že lidé rozumí médiím lépe, než média lidem.”

Komentáře

komentáře