Rusko obvinilo Turecko, že nezasáhlo proti džihádistům v Idlibu. Těch je tam nyní až 15 tisíc

0

Rusko se znepokojením oznámilo, že i přes dohodu s Tureckem získala Al-Kajda “téměř kompletní kontrolu” nad severosyrskou provincií Idlib. Tato džihádistická organizace během války v Sýrii bojovala i proti Islámskému státu a díky tomu se ocitla v tolerovaném táboře tzv. Assadovy opozice.

Al-Kajda nyní představuje hrozbu, že na severu Sýrie vytvoří emirát na způsob Islámského státu. Idlib totiž představuje nárazníkovou oblast, kde se nemá bojovat, ale tzv.umírnění byli vytlačeni a kontrolu převzala fronta al-Nusra, Hayat Tahrir al-Sham. Za poslední čtyři měsíce údajného příměří zde bylo více než 65 lidí zabito.

Poté, co se ve středu Putin setkal s Erdoganem v Moskvě, Putin řekl, že ve spolupráci s Tureckem bude jejich boj proti teroristům pokračovat. A to právě i v oblasti Idlibu.

Obě země se už v září 2018 dohodly na vytvoření nárazníkového pásma v Idlibu, kde by nebyly přítomny zbraně a džihádisté. To se nepovedlo. Součástí dohody bylo, že Turecko z oblasti vyžene džihádisty a výměnou za to na oblast nezaútočí Assad. Ani to se nepovedlo. A Moskva si kvůli tomu na Turecko stěžuje.

V oblasti se nyní nachází něco mezi 12 až 15 tisíci džihádisty a jde o nejvíc dominantní sílu v Sýrii. Skupina, která byla dříve známa jako fronta al-Nusra a Jabhat Fateh al-Sham, sice nyní tvrdí, že s al-Kajdou nemá nic společného, ale věřit tomu může jen blázen.

Komentáře

komentáře