Austrálie dnes slaví svůj den. Evropané zde z ničeho vybudovali zemi prvního světa

0

Dnes 26.ledna roku 1788 kapitán Arthur Phillip spolu s několika desítkami námořníků vystoupil na pobřeží dnešní Sydney a tuto zemi prohlásil za vlastnictví britského krále Jiřího III. Austrálie tento den slaví jako Den Austrálie.

Malá britská trestanecká kolonie, která zde v té době vznikla, nepředstavovala jediné lidské osídlení tohoto kontinentu, který byl nazván Terra Nullius, tedy něco jako neobydlená země nikoho. Nicméně lidé, kteří zde žili, a kteří jsou dnes nazýváni Aboriginci, nebyli bělochy považováni za lidi jim rovné.

Tito Aboriginci Austrálii obývali nejméně 65 tisíc let, když sem přišli z Afriky a díky relativně rychlému přesunu z afrického kontinentu se jejich fyziognomie příliš neliší od černé populace Afriky. Austrálie totiž nabízí velice podobné podmínky, jako subsaharská Afrika. Tito lidé, ačkoliv měli k dispozici veškeré zdroje, nedosáhli žádného civilizačního pokroku. S nadsázkou se dá říct, že tak, jak je v roce 1788 Britové našli, stejné, se stejnými nástroji i způsobem života by je našli i 10 tisíc let zpátky. Jediný poměrně nedávný vynález je hudební nástroj didgeridoo, který je údajně starý méně než 1000 let. A ten, spolu s bumerangem, je co se aboriginské kultury týče v podstatě všechno, pokud vynecháme dětské kresby ve skalách.

Aboriginci divoce vypadali i divoce žili. Kromě bumerangů měli primitivní dřevěné oštěpy a žili v neméně primitivních přístřešcích. Někdo namítne, že žili v souladu s přírodou, ale to nebyla jejich volba. Jiný svět neznali. V souladu s přírodou žije člověk, který se rozhodne opustit civilizaci a jde žít do lesa. Aboriginec žil ale tak, na co mu stačila hlava a zkušenosti. Žádnou romantiku v tom nehledejme.

Australský aktivista Blair Cottrell dává k dobrému průběh klasického rozhovoru, který někdy s aboriginskými aktivisty vede.

“Bílí lidé nám vzali naši zem”

Dobře, pokud jste ji chtěli, proč jste nebojovali?

“Bojovali! Ale neměli jsme zbraně.”

Proč ne?

“Protože jsme je ještě nevynalezli.”

Proč?

“Drž hubu, rasisto.”

To, co Aboriginci nedokázali za 65 tisíc let, na to Evropanům v Austrálii stačilo několik generací. Z močálů a nehostinné půdy vybudovali města jako Sydney, Melbourne, nebo Brisbane, a vytvořili svět, který většina lidí považuje za ideální. Počet migrantů, kteří do Austrálie přicházejí, a ne naopak, o tom svědčí.

Vše nejlepší, Austrálie.

Komentáře

komentáře