Znáte žehlení prsou? Tato africká praktika dobývá Británii

0

Nejméně 1000 dívek a žen v Británii podstoupilo nedobrovolnou proceduru, které se říká “žehlení prsou” – africká praktika, při které se prsa deformují horkým kamenem ve víře, že tím ženy přestanou být pro muže atraktivní.

Oblasti s vysokou koncentrací migrantů, jako je Londýn, nebo hrabství Yorkshire nebo West Midlands, a jejich úřady o všem vědí, píše britský Guardian.

Nicméně zatím ve věci neexistuje žádná vládní studie a ani britská policie žádný případ nevyšetřovala. K věci se vyjádřila jedna komunitní pracovnice.

“Obvykle se to provádí v Británii, ne v zahraničí, tak jako ženská obřízka.”

Proceduru prý provádí ženské členky rodiny, obvykle matky, nebo tety, které přiloží rozžhavený kámen na prsa mladé dívky, aby tím zastavily jejich růst. Některým dívkám je teprve 10. Praktika pocházející především z Kamerunu, má ženy chránit před sexuálními útoky. Kromě deformace prsou může způsobit i jejich rakovinu a také neschopnost kojit. A samozřejmě může vyvolat psychické problémy.

Policie prý řešila případ jedné matky, jejíž zákrok způsobil její dceři modřiny. Od policie vyfasovala jen napomenutí. Problém je, že britské úřady to odmítají řešit jako problém a vnímají to jako “kulturní praxi”.

“Britové jsou tak zdvořilí,” řekla jedna z obětí. “Když něco takového vidí, nechtějí být kulturně necitliví. Ale pokud je to kulturní praxe, která ubližuje dětem, a je jedno zda na veřejnosti nebo v soukromí, taková osoba by měla být hnána k zodpovědnosti.”

Británii už chybí jen šamani. Ale oni už tam jistě budou.

Komentáře

komentáře