Rudé šály pochodovaly Paříží s vlajkami EU

0

AP – Ze skupiny údajně odmítající násilí na demonstracích Žlutých vest, které nicméně většinou pochází od policie, se vyklubali ne nějací umírnění demonstranti, ale příznivci status-quo, globalizace, Macrona a všeho, co představuje Evropská unie. Rudé šály pochodovaly zahalené do vlajek EU.

S vědomím toho, že nálada ve společnosti je revoluční a velká většina lidí chce změnu, režim volí taktiku tupit ostří a na protestech se také svézt, ale svými umírněnými požadavky brzdit radikálnost požadavků Žlutých vest.

V neděli Paříží prošlo asi 10 tisíc lidí demonstrace tzv. Rudých šál, kteří se svolali přes internet a za kterými stojí aktivisté z Macronovy strany. Podle slov organizátorů stálo za jejich mobilizací poškození Vítězného oblouku.

“Nesdílíme všechny požadavky hnutí Žlutých vest, na příklad požadavek na svržení vlády, nebo odstranění institucí,” řekl jeden z organizátorů, Laurent Segnis z Macronovy strany.

Při hypotetickém scénáři, že se Rudým šálám podaří mobilizovat určitou část populace, která ve Francii nepochybně je, Macronovi stále věří asi 20 procent lidí, mohli by se pak hlásit k tomu, že jsou autentickou částí hnutí nespokojenců. Zúčastnili by se pak různých jednání, tiskem establishmentu by byli vyzdvihováni jako hlas umírněných, a systém by se mohl bránit tím, že komunikuje s opozicí a plní některé její požadavky, které nejsou příliš radikální. Není to přímo kontrarevoluce, Rudé šály proti Žlutým vestám zatím otevřeně nevystupují. Ale její účel plní.

Komentáře

komentáře