Známý americký novinář Tom Brokaw: “Většina Republikánů nechce mít hnědá vnoučata”

0

Skutečný veterán americké žurnalistiky, Tom Brokaw, který je součástí amerického televizního zpravodajství už od roku 1966, rozhněval Hispánce a samozřejmě i levici, když v televizi řekl, že Hispánci musejí víc zapracovat na své integraci, a že většina Republikánů si nepřeje mít hnědá vnoučata.

Brokaw řekl přesně toto:

“A o hodně z toho nechceme mluvit. Ale faktem je, že na republikánské straně hodně lidí vidí vzestup zcela výjimečného, důležitého voliče v americké politice, Hispánce, kteří sem přijdou a budou to všichni Demokraté. A také slyším, když na lidi trochu víc zatlačím, ‘Víš, já nevím, jestli chci hnědá vnoučata’. Myslím, že i to je toho součástí. Jsou to smíšená manželství, která se množí, a kultury, které soupeří jedna s druhou. A také věřím, že by Hispánci měli pracovat tvrději na své asimilaci. To je věc, kterou říkám už dlouho. Neměli by být jen ve svých komunitách, ale zajistit, že se všechny jejich děti učí mluvit anglicky. A to bude mít dopad na obě strany, upřímně.”

Brokaw, tak jako všichni lidé jeho generace, narození ve 40. a 50.letech minulého století pamatují bílou Ameriku. Když se Bokaw v roce 1940 narodil, bílí tvořili 90 procent Ameriky. Hispánců byly sotva 2 procenta, Asiaté byli výjimkou, a jedinou výraznou nebílou skupinu tvořili černoši. Během svého života Brokaw celý ten průběh ztmavení Ameriky sledoval. První programy pozitivní diskriminace a zvýhodňování nebílých při přijímání do práce a také stále častější tlak na cenzuru myšlení. Jeho slova jsou proto v roce 2019 naprosto revoluční čin občanské odvahy. Však také již čelí masivní kritice a musel se za svá slova, kterými nemyslel nic špatného, omluvit.

Hispánská asociace novinářů už mu vzkázala, že asimiliace je popření jedné kultury ve prospěch druhé, a hispánská novinářka Yamiche Alcindor zase řekla, že představa, že pouze angličtina je jazykem Ameriky, je špatná. Kongresman Castro řekl, že v 50.letech v Texasu z dětí španělštinu vytloukali, a dnes se Hispánci prý často španělsky stydí mluvit, což je podle něj špatně.

Ale asi nejjasněji to řekli hispánští aktivisté z Latino Rebels:

“My, jako komunita, vytváříme novou Ameriku přímo před vašima očima, pane Brokawe. Omlouváme se, pokud to neodpovídá vašemu vnímání, jak by Amerika měla vypadat. Budoucnost je dvojjazyčná, dvojkulturní, jednou anglicky, jindy španělsky. Naše komunita utváří tuto budoucnost. Ne vy.”

Hispánci jsou velice sebevědomí v propagaci toho, že Amerika bude jednou jejich. Jednoduše bílé přečíslí a v rámci demokracie je vyřadí ze všech radnic a úřadů. Amerika tak, jak vznikla, a jak ji lidé znali, přestane existovat. Protože společnost definují lidi v ní, ne naopak. Amerika se tedy stane spíš takovým Mexikem. A upřímně. Pokud byste se před 30 lety rozhodovali, kde chcete žít, byla by to Amerika, nebo Mexiko?

Komentáře

komentáře