Do Francie se v následujících týdnech vrátí skoro 130 džihádistů

0

Francie očekává návrat asi 130 džihádistů ze Sýrie, kteří tam odešli bojovat pro teroristické skupiny. Ve Francii je čeká zadržení a soud.

Všichni muži, kteří se nyní mají vrátit, jsou členy Islámského státu zadržení kurdskými bojovníky. Do Francie mají být dopraveni letadlem. Důvodem jejich přesunu je strach Francie, že po odchodu Američanů ze Sýrie nebudou mít na džihádisty kontrolu.

“Všichni ti, kdo se vrátí do Francie, budou zadrženi a předáni soudům. Když soud rozhodne, že je třeba je dát do vězení, půjdou do vězení,” řekl francouzský ministr vnitra Castaner.

V současné době je ve francouzských vězeních asi 500 islamistů. Někteří čekají na soud, a další už byli odsouzeni.

Případ každého džihádisty bude posuzován jednotlivě, ale ti, na které je vydán zatykač, budou řešeni okamžitě. Ostatní budou vyslechnuti protiteroristickou policií.

Francouzská tajná služba tvrdí, že zná identitu téměř všech zadržených a u některých má dokonce důkazy jejich zločinů v Sýrii. Někdy i na videu.

Vedle toho ale Francii čeká ještě jeden problém. Do konce tohoto roku má francouzské věznice opustit 450 islamistů. 50 z nich je součástí seznamu odsouzených za teroristické činy.

Komentáře

komentáře