Írán zakázal neislámské venčení psů v hlavním městě

0

Není třeba o ničem spekulovat. Důkaz, že lidské přátelství se psem není kompatibilní s islámem, je tu. Íránské úřady zakázaly venčení psů v hlavním městě Teheránu jako “neislámské” a jako “západní deviaci”.

Podle šéfa teheránské policie psi “vyvolávají strach a obavy” mezi lidmi.

“Dostali jsme povolení od teheránské prokuratury a přijmeme opatření proti lidem venčícím psy na veřejnosti, například v parcích.

Lidé už také nesmějí vozit psy v autech, což znamená, že lidé v podstatě nebudou mít žádnou možnost své psy pořádně vyvenčit.

“Je zakázáno vozit psy v autech, a pokud to bude zaznamenáno, proti vlastníku auta bude provedena přísná policejní akce,” dodal policejní šéf.

Příkaz vyvolal mezi již tak islámskými pravidly sužovanými Íránci vlnu nevole. Například veterinář Payam Mohebi se ptá, jak budou lidé moci svého psa k veterináři dovézt.

“Jak mají veterináři léčit psy, když jejich majitelům není dovoleno je vzít na veřejnost nebo odvézt v autě? Jak se k nám nemocní psi mají dostat?”

Samotné držení psa zatím nelegální není, ale policie psy lidem často zabavuje. Psi jsou islámem vnímáni jako nečistí a vlastnění psa je vnímáno jako západní degenerace.

Podle starého islámského práva jsou psi na seznamu věcí, včetně prasat, mrtvých těl, moči a výkalů, které jsou nečisté.

Od roku 2010 v zemi platí zákaz zveřejňování jakýchkoliv produktů pro psy, nebo zveřejňování psů samotných. To se stalo na základě fatwy z roku 2010, podle které vlastníci psů “slepě napodobují Západ” a jejich láska ke zvířatům může vést ke “zlým následkům”.

“Mnoho lidí na Západě miluje své psy víc, než své ženy a děti,” stálo ve fatwě.

V roce 2014 byl navržen zákon, který by venčení psů trestal 74 ranami holí a pokutou přes 3000 dolarů. Zákon ale neprošel parlamentem. V zákonu tehdy stálo:

“Kdokoliv venčí nebo si hraje se zvířaty jako jsou psi nebo opice na veřejnosti, tak poškozuje islámskou kulturu, stejně jako hygienu a klid druhých, zvláště žen a dětí.”

Čeští majitelé psů, hlavně ti z Prahy, už jistě mají zkušenost s muslimskými turisty, kteří při kontaktu s jejich psi na ulici často reagují až hystericky odtažitě. Je také známo mnoho případů z Británie, kde muslimští řidiči autobusů odmítli nechat nastoupit člověka se psem.

Jako Středoevropan mohu říct, že je mi upřímně jedno, jak se vede či nevede íránskému lidu, ale kvůli psům bych s tamním režimem klidně válku vedl. Jakákoliv kultura, které vede válku se psy, si nezaslouží toleranci. Občanům Íránu by proto v odvetě měl být zakázán vstup do ČR.

Komentáře

komentáře