Žluté vesty dnes v Paříži odsoudily policejní násilí. Střety s Antifa

0

Paříž dnes zachvátily nejen protesty proti vládě prezidenta Macrona spojené s protesty proti policejnímu násilí, ale i malá občanská válka mezi levičáky a nacionalisty, kdy se oba tábory demonstrací dnes zúčastnily.

Ke střetům s policií došlo okolo náměstí Republiky, severovýchodně od centra, kam se vydalo několik stovek demonstrantů a policie se je pokoušela rozehnat.

A to jak obušky…

…tak i vodními děly.

Zapálení vlajky EU, symbolu útlaku, pak bylo povinností. Žluté vesty jsou proti EU a dobře vědí proč.

Většina lidí ale dnes také uctila oběti dosavadních demonstrací. Jak ty mrtvé, tak i zraněné. Jerome Rodriguez, který byl policií zraněn minulý týden do oka, se dnes mezi demonstranty také objevil. Dav ho přivítal potleskem.

Další člověk zraněný policejní střelbou do oka, Franck Dideron, řekl, že byl zasažen ve chvíli, kdy telefonoval mámě. A řekl, že by rád, aby se policista, který ho střelil, postavil před něj, a řekl mu, proč to udělal. Z úst dalších lidí zazněla svědectví, že většina zraněných, a dosud jich je asi 2000, byli nenásilní lidé, pasivní účastníci protestů.

Policie své jednání hájí s tím, že kdyby nebyl porušován zákon, nebyly by ranění.

Objevily se ale i záběry střetů mezi demonstranty a levičáky z Antifa, kterým vadí národní a protimigrační rozměr protestů.

Ti byli nejprve davem vypískáni.

A pak došlo ke střetu.

Pravdou je, že hnutí Žlutých vest je už nyní rozdrobeno do mnoha frakcí a jeho součástí je jak početná ultralevicová frakce, tak o něco méně početnější nacionalistická frakce. Ke střetům obou táborů a jednotlivců dochází prakticky během každého víkendu.

Komentáře

komentáře