Argumenty pro vypnutí Facebooku v České republice

0

Představte si, že by v Praze všechny nájemní byty vlastnila jen jedna společnost a v nájemní smlouvě by byl odstavec, ve kterém souhlasíte, že můžete být z bytu vyhozeni, pokud se budete angažovat v politice “v rozporu s dobrými mravy”. Většina si toho odstavce ani nevšimne, a ti, kdo ano, tak to stejně podepíší, protože někde potřebují bydlet. Jednoho dne vám do schránky přijde výpověď s odůvodněním, že jste se účastnili protivládní demonstrace, a vy se musíte sebrat a jít. Jenže není kam, protože všechny byty patří pod stejnou společnost. A tak odcházíte z Prahy, z očí, někam na venkov.

Představte si, že existuje jen jedna telefonní společnost. Telefon není životní nutnost jako chleba, ale život usnadňuje a v moderní společnosti, pokud chcete být její součástí, se bez něj neobejdete. A tato společnost má stejná pravidla, jako ta společnost vlastnící byty. A jednoho dne vám přijde sms od operátora, že vaše smlouva bude do 24 hodin vypovězena pro porušení pravidel smlouvy. Poslali jste totiž kamarádovi sms s kritikou masové migrace. Jiný operátor není, a tak máte buď možnost anonymní a předražené předplacené karty, nebo nic.

Představte si malé město a v něm jedinou restauraci. Je pozdě večer, do města jste přijeli posledním autobusem. Máte hlad a potřebujete někde přespat a restaurace na náměstí je zároveň hotel. Ale venku ve výloze stojí oznámení, že “neobsluhují fašisty”. A vy jste zrovna známý politický aktivista. Zkusíte jít dovnitř, třeba vás nepoznají, ale majitel už se k vám žene a s číšníky za zády na vás řve, ať se koukáte pakovat, že na dveřích jasně stojí, že u něj si fašista nedá ani polívku. A tak jdete s prázdným břichem spát na autobusovou zastávku.

Tyto hypotetické příklady byly realitou za císaře pána i za první republiky. Za císaře pána, pokud jste patřil k nějakým rebelantům, páni vás ze země vyštvali, protože jste si tu ani neškrtl. Páni vás nezaměstnali, bez peněz nebylo kde bydlet, hodně Čechů – vlastenců, ale i socialistů, odešlo za hranice. Nejvíc do Ameriky. Podobná situace panovala za první republiky vůči komunistům, ale ti nikam neodcházeli, ale pomáhali si navzájem. A něco podobného se dělo na konci 19. a začátku 20.století i v Americe, kde v té době vládl divoký kapitalismus a oligarchie, ale lidem se podařilo jejich nadvládu rozbít a zasáhl stát.

Díky bojům, které byly svedeny radikály před 100 lety, jsme dospěli do bodu, kdy se nemusíme bát šikany ze strany zaměstnavatelů. Nemusíme se bát, že se proti nám páni spojí a domluví se, že nám budou za práci dávat jen chleba a vodu, a my půjdeme, protože páni budou jednotní a my ne. Tyto boje už byly vybojovány socialisty před 100 lety a díky nim jsou dnes některé věci samozřejmé.

V posledních letech se ale objevila novinka, kterou si málokdo dříve dokázal představit. Před 20 lety byl internet jen takový šikovný pomocník, který lidé používali k hledání informací, nebo diskusím. Dnes je internet v každé sféře našeho života. Používáme jej ke komunikaci, hledání práce, propagaci našeho podnikání, posílání a přijímání peněz, a většina z nás na něm více či méně žije. Pokud dnes nejste na internetu, a můžete si to dobrovolně zvolit, jste sociálně izolovaní a váš život je mnohem těžší, než život ostatních.

Pokud se rozhodnete nebýt na internetu, tedy nebýt připojen, pro informace musíte chodit do knihoven, telefon používáte jen k volání, asi nepodnikáte, protože bez internetu je vaše podnikání ztraceno, internetové bankovnictví pro vás neexistuje a vše vyřizujete na pobočce. A lidem od vás nechodí emaily ale dopisy, které musíte posílat z pošty a leze vám to dost do peněz. Se starými spolužáky se potkáte jen náhodou, protože na internetu vás jednoduše nenajdou. Muziku posloucháte z desky, video sledujete na videokazetě, a když se lidem rozhodnete něco sdělit, musíte vytisknout letáky a házet je do schránek nebo vylepit po městě.

Jenže co když nechcete být bez internetu, ale budete od něj odříznuti? A je to klidně možné.

V posledních dnech začala extrémně důležitá debata o tom, jak si na Facebooku vymoci, aby nemazal lidem jejich účty, aby nemazal jejich příspěvky, aby neomezoval jejich životy. A debata je důležitá v tom, že nejde jen o Facebook. Díky výše zmíněným příkladům jsem se snažil vysvětlit, že pokud tuto privatizaci svobody umožníme jedné společnosti, je to jako lavina smrti. Tak jako nás může odstříhnout Facebook a jiné sociální sítě včetně Twitteru, Instagramu, nebo YouTube, tak nás může odstřihnout i Google, který vám zablokuje váš účet a jste bez mailu a dalších nástrojů, které všichni více či méně používáme denně.

Ale můžeme jít dál. Váš poskytovatel hostingu, tedy místo, kde se fyzicky nachází váš web, pokud nějaký máte, váš může také odstřihnout, a pokud telefonní společnosti aktualizují své obchodní podmínky viz. výše, už si ani nezavoláte. A šílení zastánci absolutního volného trhu si z vás budou utahovat, že si přece můžete založit telefonní společnost vlastní.

V USA je spolupráce technologických gigantů realitou. Z internetu byl v koordinované akci z Facebooku, Twitteru, YouTube a dalších sítí odstřižen Alex Jones. A to i přes to, že měl miliony sledujících. Ale u toho to neskončilo. Přišel i o příjem peněz přes internet díky zrušení jeho účtu u PayPal. Což se děje také často. Nejen sociální sítě, ale i internetové bankovnictví. To vše je v privátních rukou a mimo kontrolu státu. Tedy mimo naši kontrolu, protože stát jsme my.

Tedy, pokud se dnes monopolní technologický sektor, a je to jeden levičák vedle druhého, rozhodne vás izolovat, může to udělat, a udělá to. Lusknutím prstu vás odstřihne od internetu i od připojení k němu, a sebere vám i peníze. A i podle ortodoxních pravičáků bude vše v pořádku, protože “volný trh” a “souhlasil jste s podmínkami”.

Mysleli jsme, že toto jsou už dávno vybojované bitvy, ale hydře narostla další hlava, kterou my všichni musíme znovu useknout. Protože to, co se dnes děje v Evropě tisícům, se brzy bude moci dít milionům. Pokud se soukromý sektor vymkne kontrole a zprivatizuje si svobodu, a naše ústavní práva nebudou v soukromém sektoru platit, ocitneme se zpátky v 19.století nebo ještě dál.

Jak můžeme s Facebookem bojovat? Můžeme se s ním soudit a případ tlačit až do nejvyšších soudních pater. A pak můžeme Facebook odstřihnout od peněz. Václav Klaus mladší navrhuje Facebook trestat pokutou, pokud někomu smaže příspěvek nebo účet. Ale daleko efektivnější nástroj, který stát může technicky realizovat, protože v Číně to jde, je Facebook vypnout úplně.

Facebook žije z peněz, které jeho uživatelé platí za reklamu. Český trh Facebook určitě neživí, ale přijít o něj by Facebook nechtěl. Pokud by Facebook odmítl podřídit se našim zákonům a dál by si svobodu slova vykládal po svém a mazal účty, které existují i několik let, nedalo by se dělat nic jiného, než Facebook vypnout pro celou Českou republiku. Levičáci jsou levičáci, ale když jim sáhnete na peníze, osypou se. A toto je jediné skutečně efektivní řešení, jak Facebook donutit dodržovat fundamentální svobody.

Ano, vy ostatní byste na chvíli zažili, jaké to je být sociálně izolován, a všichni ti pravičáci ohánějící se trhem by měli v tu chvíli dost času na to založit si vlastní Facebook. Ale i toto je svým způsobem ruka trhu. Stát jsme přece my všichni. Jeho instituce nás zastupují. A pokud se nějaká privátní společnost stane silnější, než je zdrávo, tak se my, lidi, musíme bránit prostřednictvím našeho zástupce – státu. Protože pokud by došlo k úplné privatizaci našich životů a platila by pravidla velkých společností, a ne Ústava, skončíme v pekle.

Komentáře

komentáře