Sektářské násilí v Severním Irsku

0

Temné časy sektářského násilí, které proti sobě v Severním Irsku už desítky let staví většinou anglosaské protestanty proti většinou keltským katolickým Irům, jsou zdá se zpátky. Během dvou separátních útoků byli v Londonderry, nebo jak říkají Irové v Derry, postřeleni do nohou dva muži. Jeden byl navíc střelen do ruky. Podle všeho šlo o tzv. trestnou střelbu. Ta je v Severním Irsku, které je i přes přísnou kontrolu zbraní a dohled státu stále rozdělené, běžná.

Oba muži byli ošetřeni na místě postřelení a převezeni do nemocnice a jejich stav je stabilizovaný.

Severní Irsko je součástí irského ostrova a od získání irské nezávislosti na Británii součástí Británie. S irskou republikou má pozemní hranici, která je v podstatě nehlídaná a lze přes ní volně přecházet. V minulosti tudy oběma směry proudily nacionalistické (Irové) bojůvky, které tvoří na severu Irska menšinu. Své bojůvky mají ovšem i protestanti a v celé Severním Irsku existuje dobrovolná segregace. Města jsou obvykle rozdělená na katolické a protestantské části a nestane se, aby spolu do jedné školy chodily děti protestantů a katolíků.

Teroristická kampaň obnovené Irské republikánské armády začala v 70.letech s cílem připojit sever ostrova k Irsku. Donutit terorem protestantské obyvatelstvo, aby odešlo do Anglie, Skotska nebo Walesu a ostrov sjednotit. Proti těmto snahám se postavila jak severoirská královská policie, britská armáda, ale i protestantské bojůvky. A právě mezi katolickými a protestantskými bojůvkami se vede dlouhodobá válka.

Teror se podařilo zastavit v 90.letech výměnou za amnestii mnoha vězňů obou stran, ale útoky čas od času pokračují dál, většinou ze strany odnoží IRA. Ty se pokoušejí mít, tak jako v minulosti, kontrolu nad svoji komunitou. Trestá se kriminalita, donášení policii, ale i přátelství s protestanty. Obvyklým trestem je zbití, ale neobvyklé není ani prostřelení kolen.

Jaký byl důvod napadení mužů v Derry se zatím neví.

Komentáře

komentáře