Pentagon: Islámský stát by se bez kontroly mohl do 6-12 měsíců obnovit

0

Bojem ošlehané zbytky Islámského státu v Sýrii by se mohly do 12 měsíců znovu postavit na nohy, pokud nebudou pod soustavným tlakem protiteroristických sil amerických a lokálních jednotek, varoval Pentagon v nejnovější zprávě.

“ISIS zůstává mocnou silou bojem ošlehaných a dobře disciplinovaných bojovníků, kteří by se pravděpodobně mohli znovu vzchopit. ISIS je stále schopen koordinovaných ofenzív a protiofenzív, stejně jako decentralizovaného povstání.”

ISIS prý stále přijímá asi 50 zahraničních bojovníků měsíčně.

V poslední baště skupiny v severní Sýrii u iráckých hranic prý stále operuje asi 2000 bojovníků. OSN nicméně věří, že takových bojovníků je v Sýrii a Iráku až 30 tisíc.

V současnosti ISIS kontroluje méně než 1 procento teritoria, které kdysi drželo. Americké a místní jednotky území ISIS smrskly na pouhých 20 čtverečních kilometrů. V nepřehledném území u irácké hranice tak Islámský stát zůstává hrozbou.

Ačkoliv se prý morálka bojovníků v poslední době začala obracet směrem dolů, zůstává prý vysoko, a koaliční nálety s tím nic nedělají, stojí ještě ve zprávě Pentagonu.

PODPOŘTE MOU PRÁCI NA PATREONU NEBO PŘES KRYPTO PENĚŽENKU

Komentáře

komentáře