Na Filipínách zůstávají stovky bojovníků Islámského státu

0

Pokud se snad rozhodnete odjet na dovolenou na exotické Filipíny, dávejte pozor, protože to může být váš poslední výlet. Podle amerického ministerstva zahraničí je zde stále aktivních asi 300 až 550 džihádistů.

S těmi se za podpory 270 amerických vojáků snaží bojovat místní jednotky, ale k přímému kontaktu dochází málokdy. Spolupráce Američanů se omezuje na letecký a pozemní průzkum, sledování a asistenci při výpravách do džungle. Filipíny nejsou Sýrie, a v hustě zalesněné oblasti je daleko jednodušší se skrýt, než na poušti.

Aktivita džihádistů se soustředí do jižní části Filipín, na sérii ostrovů Sulu, kde je muslimská většina na jinak katolických Filipínách. V době vrcholu zde měl Islámský stát asi 1000 bojovníků. Nicméně nejednotné velení a chybějící komunikace s jádrem organizace v Sýrii a Iráku zapříčinily pokles členstva. Stále ovšem představují nebezpečí.

Nebezpečí ovšem představují i veteráni džihádu, kteří se do oblasti přesouvají ze středního východu. Pro ně ovšem bude složitější zde operovat nenápadně kvůli svému zjevu, pokud se nejedná o Asiaty. Jejich posily prý ovšem mohou místní džihádisty namotivovat v jejich snahách vytvořit na Filipínách kalifát. Zatím je zde asi 40 cizích džihádistů, většinou z Malajsie a Indonésie.

PODPOŘTE MOU PRÁCI NA PATREONU NEBO PŘES KRYPTO PENĚŽENKU

Komentáře

komentáře