Kurdové, ač neradi, se obracejí pro pomoc před Tureckem k Assadovi a Rusku

0

Syrští Kurdové, kteří byli nejvýznamnější pozemní bojovou silou proti IS v Sýrii, se nyní obracejí pro pomoc k Rusku a syrskému prezidentovi Assadovi. Chtějí ochránit před členem NATO, Tureckem, protože spojenec Kurdů, USA, se ze Sýrie stahuje.

Kurdové obecně nejsou nadšeni z toho, že se musejí spojit s Assadem. V jejich oblastech funguje společnost na bázi demokratického socialismu, která zatím, v době trvajícího boje, díky vzájemné solidaritě přežívá. Teď se Kurdové bojí, že syrská vláda může jejich projekt zničit. Jenže nemají moc na výběr. Buď turecké tanky a bombardování, nebo umístění syrských vládních sil mezi ně a Turky.

Kurdové by prý raději dál pracovali na rozvoji své demokratické komunity, ale obklopeni nepřáteli musejí volit pro ně menší zlo. Zvolili si autonomii na Damašku, ale z politických důvodů chtějí zůstat součástí Sýrie, což Assad schvaluje. Podobně to funguje v Iráku.

S odchodem Američanů souhlasí, ale měl by prý být postupný a ve spolupráci s místními spojenci. Náhlý a rychlý odchod by prý způsobil problémy. Těm se proto chtějí vyhnout spojenectvím s Rusy a Assadem. Protože ti by Turky dokázali zadržet.

Jenže podle posledních zpráv se Američané úplně odejít nechystají. Možná zůstanou kvůli takzvané íránské hrozbě a na ochranu Izraele. Ačkoliv ten se svým atomovým arzenálem od nikoho chránit nepotřebuje.

PODPOŘTE MOU PRÁCI NA PATREONU NEBO PŘES KRYPTO PENĚŽENKU

Komentáře

komentáře