Somálská vláda předala Číňanům své vody k rybaření. Místní přijdou o všechno

0

Dluhová past, do které Čína dostává některé africké země, už nese konkrétní ovoce. Čínské rybářské lodě dostaly licenci k rybolovu v somálských vodách, což znevýhodňuje ty místní.

Somálští rybáři, kteří v minulosti měli dost problémů kvůli nelegálnímu rybolovu cizích rybářů, mohou nyní jen splakat nad výdělkem, protože jejich ministerstvo rybolovu čínské drancování jejich vod zlegalizovalo. Malé somálské komunity, jejichž rybářské vybavení je spíše primitivní, tak nyní budou dál soupeřit s nelegálními rybáři a i dobře vybavenými čínskými rybáři. Jestli z tohoto nevznikne konflikt, tak už z ničeho.

Somálsko má nejdelší pobřeží ze všech afrických zemí. Povolení zde rybařit dostalo 31 čínských lodí. Sice jen do vzdálenosti 24 námořních mil od pobřeží, ale nikdo nebude schopen zajistit, aby to Čína dodržovala. A vůbec, aby cokoliv dodržovala.

Jedním z důsledků, který tato dohoda přinese, je podle expertů posílení pirátství jako způsobu obživy.

Čína měla licenci dostat výměnou za obnovu přístavu v Mogadišu. Peníze na obnovu však Somálsku půjčila, tedy nejen, že si svůj dluh nějakým způsobem vybere, ale také k tomu získala somálské vody. S větší bídou pro Somálce přijdou nutnosti dalších investic, dalšího zadlužení a další ztráty suverenity. Na konci toho všeho skončí čínští investoři někde na dně moře a v Somálsku vypukne další povstání.

PODPOŘTE MOU PRÁCI NA PATREONU NEBO PŘES KRYPTO PENĚŽENKU

Komentáře

komentáře