Kandidátka na prezidentku USA, Kamala Harris, mluví o reparacích pro černé za otroctví

0

Americká média zatím suverénně ignorují fakt, že se liliputí kandidátka na úřad amerického prezidenta Kamala Harris do úřadu nemůže dostat, aniž by se nezměnila Ústava, a dávají dál prostor jejím vyjádřením. Jedním z nejnovějších je podpora “nějaké formy reparací” černochům za otroctví.

Rozhovor v médiích se stočil na reparace černým a různé návrhy, které se v poslední době objevily. A padl dotaz, jaký postoj k reparacím má Harris. Upravený překlad její odpovědi je zde:

“Myslím, že je třeba se k tomu znovu vyjádřit. Amerika má historii 200 let otrokářství. Měli jsme Jima Crowa (rasová segregace). Měli jsme právní segregaci v Americe po velmi dlouhou dobu. Zákon o volebním právu fungoval jen 50 let a pak ho smetli u Nejvyššího soudu Shelbyho rozsudkem (rozhodnutí z roku 2013 které činí volební účast pro černé a další nebílá etnika komplikovanější) až do bodu, že 22 států hned poté zavedlo zákony, které byly vytvořeny s chirurgickou přesností, aby černí lidé nebyli schopni volit.

“Proto musíme uznat, zpátky k původnímu bodu, že lidé nezačínají na stejné startovní pozici, ve smyslu jejich schopností uspět a proto to musíme uznat a lidi pozvednout. A je mnoho způsobů, jak to udělat. ”

Na přímý dotaz, jestli tedy je pro reparace, pak odpověděla, že ano.

Člověka by zajímalo, po kom budou reparace chtít. Po Spojených státech, které jsou fakticky pokračovatelkou Unie, která porazila Konfederaci a Jih? A pokud ano, půjdou peníze z kapes všech daňových poplatníků, tedy i desítek milionů Hispánců? Budou černoši požadovat peníze i po některých kmenech amerických Indiánů, které rovněž měly černé otroky? Budou pak zpětně požadovat peníze i bílí po Indiánech za velké množství bílých zajatců, kteří se z indiánských vesnic už nikdy nevrátili zpátky? Budeme vymáhat peníze od Mongolů, kteří ve středověku z Evropy odvlekli statisíce našich lidí? Budeme to samé požadovat po Turecku jako nástupci Osmanské říše? Po arabských muslimech ze Severní Afriky?

Je velkým mýtem naší doby domnívat se a z otrokářství dělat synonymum pro zotročení pouze černých lidí. Pokud bychom totiž měli historicky porovnávat, zda byli většími oběťmi otrokářských nájezdů černí nebo bílí, naši předci to jednoznačně odnášeli víc.

PODPOŘTE MOU PRÁCI NA PATREONU NEBO PŘES KRYPTO PENĚŽENKU

Komentáře

komentáře