Islámský stát prý disponuje ještě 300 miliony dolarů, které chce použít k útokům na Západ

0

Podle zprávy OSN mají fanatici Islámského státu stále ještě k dispozici asi 300 milionů dolarů v hotovosti, které mají financovat jejich teroristické útoky na Západě. Tyto peníze se mají údajně nacházet částečně na území ještě pod kontrolou IS (severovýchod Sýrie) nebo byly propašovány do zahraničí a také “vyprány”.

Zpráva tvrdí, že ačkoliv militanti přišli o území, mají k dispozici peníze, které budou strategicky investovat do útoků většího rozsahu v budoucnu. V Iráku a Sýrii v době kalifátu byly peníze používány na “provoz”, tedy na výplaty bojovníků, jídlo a další náklady, včetně pořizování aut.

Protože vyhlídky na to, že by se skupina na Středním východě znovu zmocnila tak rozsáhlého území jsou alespoň pro tuto chvíli vyloučené, islamisté peníze vloží do náboru nováčků, nákupu zbraní, výbušnin a všeho, co je třeba, aby mohli dál útočit proti svým nepřátelům.

Zpráva také hovoří o problému s těmi militanty, kterým se podařilo ze Sýrie a Iráku uniknout. Ti, společně s propuštěnými vězni, tvoří jádro nových problémů, a týká se to i těch, kteří zůstali po padlých bojovnících IS. Zradikalizované ženy a traumatizované děti představují zásadní problém.

PODPOŘTE MOU PRÁCI NA PATREONU NEBO PŘES KRYPTO PENĚŽENKU

Komentáře

komentáře