Kolumbus byl terorista, říká tento filmař

0

Spike Lee je režisérem filmu BlacKkKlansman natočeným velmi volně podle skutečného příběhu, kdy černošský policista “infiltroval” americký Ku-Klux-Klan a přes telefon několikrát hovořil i s Davidem Dukem. Protože černoši mají charakteristickou barvu hlasu, policista musel svůj hlas měnit, aby nebyl poznat. Zatímco v realitě tento policista neodhalil nic nezákonného, ve filmu odhalí bombový atentát.

Nu. A tento Spike Lee si v televizi stěžoval, že ho ve škole neučili, že George Washington měl otroky a neučili ho o Kolumbovi. Zpovídá ho velmi servilní, bílá liberální novinářka.

“Také musím říct, že důvod, proč nosím tuto čepici a mikinu je to, že mnoho let zpět byli do této země přivezeni první otroci v Jamestownu, Virginii, 1619 a 2019. A já myslím, že hodně lidí by to mělo vědět. Protože toto je část americké historie, která není úplně dobrá. Myslím, že když jsem byl na škole v Brooklynu, v New Yorku, neřekli mi, že George Washington vlastnil otroky. Řekli mi, že pokácel třešeň a nikdy by nelhal. V roce 1492, tenhle chlap, tenhle terorista (Kryštof Kolumbus) přeplul oceán. Myslím, že musíme začít učit, musíme být upřímní ohledně naší historie a pohnout se dopředu.”

Říct o Kolumbovi, že byl terorista, je už docela silné kafe. Kdo zná historii tohoto mořeplavce, ví, že s domorodci zacházel slušně, a bojoval s nimi až ve chvíli, kdy ho napadli. Jeho vášní bylo objevování neznáma a předci pana režiséra mu nesahali ani po kotník.

Přítomnost otroků v Americe je fakt. Otroky měli i Indiáni a otrokářství je součástí mnoha afrických komunit ještě dnes. V Americe navíc otroky vlastnil jen zlomek bílých, a nebál bych se říct, že v Americe bylo víc než bílých otrokářů bílých otroků, tzv. intentured servants. Takže o čem se stále bavíme?

PODPOŘTE MOU PRÁCI NA PATREONU NEBO PŘES KRYPTO PENĚŽENKU

Komentáře

komentáře