Assange dostal australský pas

0

Zakladatel WikiLeaks, což je server, který mimo jiné zveřejňuje různé špinavosti, které by některé státy chtěly ponechat neveřejné, znovu dostal australský pas.

Julian Assange, který se už léta skrývá na ekvádorské ambasádě v Londýně, protože ho vlády některých zemí, především USA, chtějí dostat za mříže, má šanci, že se znovu vrátí domů. Do Austrálie. Její ministerstvo zahraničí oznámilo, že mu byl obnoven pas.

Na situaci Assange se zatím nic nemění. Nedávno se objevily spekulace, že bude muset ambasádu v lednu tohoto roku opustit, ale zaměstnanec ambasády oznámil, že tomu tak není, a může prý zůstat “navěky”. Získání australského pasu je tak jen prvním krokem v celém Assangově boji.

Británie má na něj stále vydaný zatykač, který znamená, že pokud by Assange opustil prostory ambasády, bude zatčen a s velkou pravděpodobností předán do USA. Tedy, prakticky, Assange má šanci na svobodu jen tehdy, pokud by se mu nějakým záhadným způsobem podařilo dostat se z ambasády, následně na lodi, tak jako migranti, jen opačným směrem, do Evropy, a opět jako migranti, jen opačným směrem, například do Severní Afriky. Cestovat by pak musel přes země, kde na něj neplatí zatykač, nebo by se musel plavit až do Austrálie. V opačném případě mu hrozí vydání do USA a dlouholetý trest vězení.

Jeho pobyt na ekvádorské ambasádě se však od pobytu ve vězení moc neliší.

PODPOŘTE MOU PRÁCI NA PATREONU NEBO PŘES KRYPTO PENĚŽENKU

Komentáře

komentáře