Bojovníci Islámského státu, kteří se vrátili do Švédska, provádějí nábor nových členů

0

Nová zpráva tvrdí, že bojovníci Islámského státu, kteří se v posledních letech vrátili do Švédska, založili podzemní mešity, kde nabírají nové členy.

Podle švédské tajné služby se ze 300 odešlých bojovníků IS asi polovina vrátila. Část z nich nabírá mezi mladými lidmi v Malmö nováčky.

“Mladí lidé je vidí jako hrdiny a mohou jimi být radikalizováni. Zvyšuje to obavy a nestabilitu. Lidé se bojí o své děti,” říká aktivista Michael Helders.

V Malmö prý v současné době žije 20 bývalých bojovníků Islámského státu.

Podle prosincového průzkumu jen pár městských radnic ví, kde se bojovníci, co se vrátili, nacházejí. Ve Stockholmu například vědí jen o 1 ze 40.

Švédské úřady do dneška nezačaly stíhat jediného islamistického navrátilce, ačkoliv podle prokurátorky Karoliny Wieslander možnosti byly.

Na otázku, proč žádný z nich neskončil u soudu, odpověděla, že v úvahu byla vzata “dlouhodobá strategie”. “Nemůžete to brát jen jako otázku trestu. Musíme s těmito jednotlivci pracovat zeširoka. Pokud se vrátí do Švédska, musí jim být dána příležitost se vrátit do švédské společnosti.”

PODPOŘTE MOU PRÁCI NA PATREONU NEBO PŘES KRYPTO PENĚŽENKU

Komentáře

komentáře