Zajatý novozélandský džihádista se prý pomoci od své země nedočká

0

Muž z Nového Zélandu přezdívaný “užvaněný džihádista” se od své vlasti poté, co byl zajat v Sýrii, moc pomoci nedočká. Oznámila to dnes premiérka země Jacinda Ardern.

Mark Taylor, kterému je 42, bojoval za Islámský stát celých 5 let, ale v prosinci utekl a vzdal se Kurdům, protože došlo ke zhoršení jeho životních podmínek.

“Nebylo jídlo, peníze, základní služby zkolabovaly,” říká z kurdského vězení. “Sám jsem se ocitl v rejži, a musel učinit konečné rozhodnutí, kterým byl útěk.”

Svou přezdívku si Taylor vysloužil v roce 2015, kdy na Twitter poslal několik příspěvků, ale zapomněl vypnout geo-tagging, čímž označil svou polohu. Za to si vysloužil 50 dní v base Islámského státu.

Na jednom propagandistickém videu také spálil svůj novozélandský pas a vyzval extremisty z Austrálie a Zélandu k zahájení útoků.

Taylor nemůže být zbaven občanství, protože má jen jedno, a žádný člověk nemůže být bez občanství. To premiérka také potvrdila.

Ale také řekla, že Nový Zéland Taylorovi nenabídne žádnou asistenci, protože tam, kde se nachází, nemá žádné diplomaty, a země o něm ví jen to, co se objevilo v médiích. Pokud bude Taylor toužit dostat se domů, bude muset kontaktovat ambasádu v Turecku. A jestli se nakonec skutečně vrátí, bude okamžitě obviněn.

Platí ovšem, že pokud bude Taylor obviněn tam, kde nyní je, Zéland mu nemusí poskytnout právní zastoupení, a ani mu nemusí platit cestu domů.

Premiérka k celému případu ještě dodala, že občané Nového Zélandu nemusejí mít strach, a země má připravena dostatečná opatření, která Nový Zéland před vracejícími se džihádisty chrání.

PODPOŘTE MOU PRÁCI NA PATREONU NEBO PŘES KRYPTO PENĚŽENKU

Komentáře

komentáře