V USA vyšetřují školáky, kteří se vyfotili s kelímky složenými do tvaru svastiky

0

V Americe doba významně pokročila. Zatímco ještě v 90.letech se v USA konaly pravidelně velké koncerty neonacistických kapel a skinheads se po městech promenádovali s vlajkami s hákovým křížem, dnes něco takového v USA v podstatě již vůbec neexistuje. A tak když chtějí média vyvolat hysterii z reinkarnace Hitlera, vozí se po dětech. Nejnověji to odnesli studenti z bohaté oblasti Newport Mesa v jižní Kalifornii. Ti na sociální sítě zveřejnili fotky ze svého večírku, kde se kromě pití alkoholu také zvedali pravice a z kelímků se stavěly svastiky.

Škola a policie nyní spolupracují na “odhalení” účastníků. Nicméně kromě pití alkoholu v nezletilém věku je to asi tak všechno, čím se mladí proti zákonu v USA provinili. Na rozdíl od většiny evropských zemí se v USA můžete nenásilně politicky vyjádřit jakkoliv a k čemukoliv. A i přes snahy různých aktivistů tvrdit, že hate speech není free speech, zatím jediné rozhodnutí, které v tomto směru padlo ze strany Nejvyššího soudu (Brandenburg v. Ohio) je, že nic, jako nenávistný projev neexistuje.

Navíc je třeba zohlednit, že svastika a nacismus mají v Americe zcela jiný význam, než například v naší zemi. Zatímco u nás si nacismus spojujeme s obsazením pohraničí, pak zbytku republiky, plánovaným poněmčením a heydrichiádou, v USA je svastika, především v poválečných letech, vnímána jako “symbol bílého muže”. Americká nacistická strana, kterou v roce 1959 založil George Lincoln Rockwell, nebyla stranou amerických Němců, ale amerických bílých, a kromě nacionálního socialismu pro bílé bylo hlavním programem této strany heslo “White Power”.

Tímto směrem ostatně šel i poválečný neonacismus, který se rovněž transformoval z germánské záležitosti na evropskou / bílou věc. Tedy dnešní použití svastiky či zdvižené pravice nemusí nutně znamenat souhlas s vyhlazením Lidic. Možná právě naopak, protože poválečný neonacismus se vymezil vůči bratrovražedným válkám, za které je považována především Druhá světová.

Nicméně v případě kalifornských studentů se lze domnívat, že to většina z nich považovala maximálně za dobrou zábavu. Přesto se dostali na titulní stránky amerického tisku. Americkým bolševikům okupujícím univerzitu v Berkeley ve stejném státě se o takové publicitě může jen zdát.

PODPOŘTE MOU PRÁCI NA PATREONU NEBO PŘES KRYPTO PENĚŽENKU

Komentáře

komentáře