Cookovy ostrovy hledají nové, “méně koloniální” jméno

0

Obyvatelé Cookových ostrovů dostanou možnost v referendu rozhodnout o novém jméně, které by znělo “méně koloniálně”. Souostroví je pojmenováno po britském mořeplavci Jamesi Cookovi, kterého v roce 1779 na Havaji zabili divoši. Vůdci kmenů na ostrovech v roce 1900 sami požádali o to, aby se směli stát součástí britského impéria. Dnes je souostroví volně administrativně spjato s Novým Zélandem.

V úterý byla vytvořena komise, která má najít nové jméno. Většina obyvatel jsou Polynésané, neboli Maoři, a nový název by měl vycházet z jejich jazyka. Současné maorské jméno Kūki ‘Āirani prý nevychází z původních názvů, a je jen maorským překladem anglického pojmenování.

Ve hře je celkem 60 potenciálních jmen. Tento seznam se má do dubna upravit, a poté bude místní vládě předán k referendu. Je tedy jisté, že souostroví již jméno kapitána Cooka neponese, a jen se zatím neví, jaké bude jméno nové.

Nicméně podobné referendum v 90. letech neuspělo, a ostrované se rozhodli zachovat britský název. Současné referendum ale zřejmě ponechání evropského názvu souostroví vůbec nepřipustí.

Dvě třetiny HDP souostroví jsou závislé na turismu. Důležitá je i hospodářská pomoc jak ze strany Nového Zélandu, tak i ze strany Číny, která má své vlastní zájmy.

Souostroví se také díky místní legislativě stalo rájem dlužníků. Pokud si na ostrov převedete svůj majetek, a jste někomu někde jinde dlužní, pro věřitele je váš majetek na Cookových ostrovech nedotknutelný.

PODPOŘTE MOU PRÁCI NA PATREONU NEBO PŘES KRYPTO PENĚŽENKU

Komentáře

komentáře