Stát Colorado zastavil žalobu proti pekaři, který nechtěl upéct dort oslavující transgendery

0

Stát Colorado zrušil žalobu proti křesťanskému pekaři Jacku Phillipsovi pro jeho odmítnutí upéct dort oslavující změnu pohlaví jeho zákazníků. Důvodem odmítnutí bylo jeho náboženské přesvědčení.

Poté, co Nejvyšší soud loni rozhodl, že pan Phillips byl nespravedlivě potrestán za to, že v roce 2012 odmítl upéct dort na svatbu dvojice stejného pohlaví, byl zahlcen požadavky vyrobit dorty oslavující Satana, marihuanu a pornografii. Některé z těchto objednávek vytvořila coloradská transgender právnička (biologický muž) Autumn Scardina.

Scardina mimo jiné pana Phillipse požádal, aby vyrobil dort oslavující jeho genderovou proměnu z muže na ženu, kdy by dort byl zvenku modrý a uvnitř růžový. Když pan Phillips odmítl, Scardina podal žalobu u coloradské komise pro lidská práva s tím, že byl diskriminován.

Komise poté zahájila administrativní řízení s tím, že je možné, že pan Phillips Scardina diskriminoval na základě jeho genderové identity. “Tím, že Scardinu odmítl, ji Phillips odepřel rovný přístup veřejné služby,” stálo v odůvodnění.

V tu chvíli ale pan Phillips vyvolal žalobu proti státu Colorado s tím, že se stal obětí státní neústavní šikany, která útočí na jeho svobodu slova, vyznání, rovného zacházení a práva na spravedlivý proces.

“Vím, že nejsem sám a vím, že máme právo odmítnout názor, který nepodporujeme,” řekl. “Nejvyšší soud řekl coloradské lidskoprávní komisi, že se ke mně chovala nepřátelsky, a že to nemohou dělat. A jsou tu zase ukazujíc nepřátelství vůči mně a mým zákazníkům.”

Státní tisková zpráva včera oznámila, že coloradská komise pro lidská práva dobrovolně stáhne své řízení proti panu Phillipsovi a výměnou za to pan Phillips stáhne svou federální žalobu proti státu. Obě strany se prý dohodly, že není v ničím zájmu v obou řízeních pokračovat.

“Je to podruhé, co stát rozjel neúspěšný pokus pana Phillipse stíhat,” řekla Phillipsova právnička. “Snad už mu dochází (státu), že jeho protináboženská nesnášenlivost nemá v naší zemi místo.”

Případ pekaře, který odmítne obsloužit zákazníka z osobních důvodů, může připomínat případy velkých technologických společností, které odmítají ve svém prostoru lidi s pravicovými, či nacionalistickými názory. Rozdíl mezi nimi je v tom, že zatímco odmítnutí jednoho pekaře nemá na nic žádný vliv, protože pekařů jsou doslova tisíce, technologické společnosti jsou monopolem. Pokud mi komunistický pekař odmítne dát na dort českého lva, protože je to komouš, půjdu k jinému pekaři. Ale jiný Facebook není. Pokud by se všichni pekaři spojili a odmítali péct dorty s českým lvem, musel by zasáhnout stát. A stejně tak musí zasáhnout proti spiknutí technologických gigantů.

PODPOŘTE MOU PRÁCI NA PATREONU NEBO PŘES KRYPTO PENĚŽENKU

Komentáře

komentáře