Američtí Demokraté řeší skandál své protižidovské kongresmanky a brání ji

0

Bývalo zvykem, že téměř celá americká politická scéna stála svorně a neochvějně, až fanaticky, za státem Izrael. Někteří upřímně, jiní z nutnosti. Faktem je, že izraelská lobby je v USA dlouhodobě ta nejmocnější a žádná jiná nemá v USA tak dlouhé prsty, jako právě ona. Pokud chcete v politice přežít, jednoduše Izrael, ani Židy, kritizovat nesmíte. A zároveň nesmíte mluvit o tom, že nějaká izraelská lobby vůbec existuje. To se totiž považuje za projev antisemitismu. Prostě musíte mít Izrael a Židy rád tak nějak samosebou. Protože “Izrael je náš nejvěrnější spojenec”.

Ale s tím, jak se mění demografie USA, dostává bezmezná podpora Izraele a Židů v americké politické scéně trhliny. Jakýmsi testem se stal případ muslimské somálské kongresmanky Ilhan Omar, která kvůli svým výrokům o Izraeli a Židech čelí klasickému tlaku kritiky jak ze strany médií tak i některých politiků. Jenže tentokrát je vše jinak. Její domovská strana, Demokraté, se za ní staví, a americká politická scéna nyní svádí boj, zda bude kritika Izraele a Židů nadále absolutně netolerována, nebo se zlegitimizuje.

Obecně Omar neřekla nic tak zásadního. Prohlásila, že podpora amerických politiků Izraeli je placena pro-izraelskou lobby, především skupinou AIPAC. Po počáteční kritice, která tato její slova označila za antisemitismus, se částečně omluvila, ale krátce na to řekla, že chce mluvit o politickém tlaku v USA, který říká, že je v pořádku podporovat věrnost cizí zemi (Izraeli). Při jiné příležitosti pak kritizovala Izrael kvůli válkám s Palestinci a pokračujícímu konfliktu v této oblasti.

V minulosti, pokud by se jednalo o politika evropského původu, jeho kariéra by pravděpodobně skončila a takový člověk by si v USA již neškrtl. Ale časy se mění a odpovídají tomu reakce Demokratů.

Linda Sarsour, mocná vůdkyně tzv. Ženského pochodu, což je “progresivní” ženské hnutí v USA, podpořila Omar na demonstraci, a odmítla odpovědět na otázku, zda podporuje právo Izraele na existenci.

Původní chystaná rezoluce Demokratů proti antisemitismu se rozšířila na rezoluci proti anti-islamismu, a nakonec obecně proti nenávisti, protože výrazná část straníků odmítla specifickou rezoluci jen proti antisemitismu.

Šéfka Demokratů Nancy Pelosi Omar hájí, že se z její strany o antisemitismus nejedná.

Komunistický kandidát na prezidenta Bernie Sanders její slova rovnou označil za “legitimní kritiku”.

Senátorka Kamala Harris mluví podobně a brání se chystaným odsouzením antisemitismu s tím, že by Omar mohly přivézt do nebezpečí.

A konečně, její kolegyně kongresmanka Rashida Tlaib se domnívá, že za tlakem na její politickou likvidaci není nic jiné, než islamofobie.

PODPOŘTE MOU PRÁCI NA PATREONU NEBO PŘES KRYPTO PENĚŽENKU

Komentáře

komentáře