Ve Švédsku dají chlapcům na letních brigádách záměrně ženské role. Aby “zlomily genderové stereotypy”

0

Švédské úřady budou směřovat mladé chlapce, kteří budou mít zájem o letní brigády, do tradičně ženských rolí, a naopak, aby “zlomily tradiční genderové role”.

V oblasti Uppsaly se na letní brigády zapsalo 3000 mladých. Budou jim zajištěny tři týdny praxe. Podle švédské televize jim budou přiděleny takové pracovní pozice, které jsou obvykle typické pro opačné pohlaví. Chlapci tak například skončí jako vychovatelé ve školce.

“Jde o to rozbít genderové vzorce tak brzy, jak to jen jde, a toto je jeden způsob, jak to udělat,” říká Mohamad Hassan, předseda komise pracovního trhu radnice v Uppsale.

“Musíme pracovat, abychom vypěstovali genderovou rovnost na všech úrovních a musíme začít brzy,” říká tento radní za Liberální lidovou stranu. “Pro chlapce by mělo být úplně normální tak jako pro dívku pracovat ve školce. To samé se týká prací, které jsou viděny tradičně jako mužské, jako je například natírání, kde chceme vidět více ženských pracovnic. Každý by měl zkusit různé profese,” dodává Mohamad.

Otázka ovšem je, proč?

PODPOŘTE MOU PRÁCI NA PATREONU NEBO PŘES KRYPTO PENĚŽENKU

Komentáře

komentáře