Trumpova administrativa se chystá označit Íránské revoluční gardy a šítské milice za teroristickou organizaci

0

Administrativa prezidenta Trumpa se aktivně snaží dotlačit iráckou vládu k zastavení podpory šítských milicí a politiků podporovaných Íránem. Ti se prý snaží podkopat americké zájmy v zemi ve prospěch Íránu.

Ministr zahraničí Pompeo a další úředníci prý usilují o umístění Islámských revolučních gard z Íránu na seznam zahraničních teroristických organizací. Bylo by to poprvé, kdyby Američané označili vojenskou jednotku cizího státu za teroristy. Američany by to vystavilo riziku odvety, že stejně tak naloží jiné země s jejich jednotkami.

Na seznamu by se ocitly i některé šítské milice. Ty, spolu s iráckými úředníky, kteří je podporují, by čelili ekonomickým sankcím a cestovním omezením.

Nicméně Pentagon a CIA jsou v tuto chvíli proti takovému kroku právě kvůli obavě z odvety. I když velitel elitních íránských jednotek Quds, Kásim Sulejmani, se již na seznamu teroristů nachází.

Minulý rok Irák legalizoval asi 150 tisíc bojovníků šítských milic (PMF) kvůli boji s Islámským státem. Součástí těchto milic jsou však některé frakce, které již na seznamu teroristů jsou. Milice samotné mají zastoupení v třetině iráckého parlamentu a na území dobytém na IS fakticky převzaly moc.

Postoj Američanů vůči milicím je rozpolcený. Někteří je kvůli boji s IS chválí. Jiní, jako ministr Pompeo, z nich mají obavy. Právě šítové způsobili Američanům mezi lety 2003 a 2011 v Iráku největší ztráty. Během boje s IS prý americké vojáky opakovaně ohrožovali a vyzývají k jejich úplnému stažení ze země.

Ale ačkoliv se prý milice podílejí na obchodu s drogami a pašování ropy, kdy zisky plynou ekonomicky sankcionovanému Íránu, podle Pentagonu není boj s šítskými milicemi součástí americké mise v zemi.

Komentáře

komentáře