Erdogan podpořil myšlenku přeměny chrámu Hagia Sofia na mešitu

0

Turecký prezident Erdogan podpořil myšlenku, aby se ikonický chrám Hagia Sofia změnil znovu na mešitu, jak se tomu stalo po ovládnutí Konstantinopole muslimy.

“Není to nenormální návrh. Není to něco, co je nemožné, a dalo by se to udělat lehce. Můžeme jej klidně pojmenovat mešitou Hagia Sofia místo muzea, a každý ji (mešitu) bude moci zdarma navštívit,” odpověděl Erdogan na dotaz novinářů, zda by se muzeum mohlo pro Turky otevřít zdarma.

“Status muzea může být odebrán,” dodal.

Chrám Hagia Sofia byl postaven v roce 537 n.l. a sloužil jako sídlo řecké ortodoxní církve po Velkém schizmatu v roce 1054. Mešitou se stal v roce 1454 do dobytí města Konstantinopol muslimy. Město dnes nese název Istanbul. Mešita byla v roce 1935 změněna na muzeum jako součást sekularizace Turecka. Od roku 1985 je chrám na seznamu památek UNESCO.

Erdogan v současném muzeu od roku 2015 povolil citovat verše z Koránu. Proti tomu tehdy protestovala řecká vláda s tím, že odříkávání islámských veršů v bazilice není kompatibilní se současnými demokratickými a sekulárními společnostmi.

Chrám Hagia Sofia sloužil křesťanům téměř tak dlouho, jako slouží křesťanům chrám sv.Víta v Praze. Představa, že by nám tuto stavbu někdo vzal a proměnil na mešitu, se rovná skutečným pocitům, které vnímají všichni ortodoxně věřící na celém světě.

Komentáře

komentáře