Novozélandská vláda chce tvrdě trestat držení a šíření manifestu střelce z Christchurch

0

Nejsem komunista, ale chci mít doma Kapitál. Nejsem muslim, ale chci si přečíst Korán, kdy budu chtít, stejně jako nejsem žid, a chci mít možnost číst si v Talmudu. Neuznávám krajně levicovou bojůvku Weather Underground, ale chci si přečíst její manifest. Stejně jako manifest Unabombera a stejně tak jakoukoliv politickou či náboženskou literaturu. A nepotřebuji stát, aby za mě rozhodoval, co smím či nesmím číst, a co mohu mít ve svém počítači a co ne.

Na Novém Zélandu to tamní revoluční gardy vzaly hopem. Nejprve po atentátu v Christchurch vyjádřily takovou servilitu islámu, že se nad tím celý svět podivuje, a nyní v bezprecedentním kroku hrozí všem, kdo si na počítač uloží atentátníkův manifest, či jej budou dále šířit. Od zákazu jedné tiskoviny je to k zákazu další jen malý krok a linie je skutečně tenká.

Tedy, od soboty na Novém Zélandu platí, že pokud si do počítače stáhnete střelcův manifest, hrozí vám až 10 let vězení!

Pokud manifest pošlete jako přílohu například svému kamarádovi, hrozí vám až 14 let!

Hlavní novozélandský cenzor již předtím zakázal šíření videa z masakru, ale zákaz jeho manifestu přijde již mnoha lidem přes čáru. Novozélandský režim podle nich dělá stejnou chybu, jako každý represivní režim, když zakazuje lidem přístup k některým informacím.

“Lidé věří více sobě a svým vůdcům, když není žádný prostor pro konspirační teorie, když se nic neskrývá,” říká Stephen Franks, ústavní právník a mluvčí Koalice za svobodu slova. Prý dosud neměl zájem manifest číst, ale nyní, když je zakázaný, tak má, protože jde o “zakázané ovoce”.

Komentáře

komentáře