Rakousko zvažuje zákaz Identitárního hnutí kvůli zámince propojení se střelcem z Nového Zélandu

0

Rakouský kancléř Kurz zvažuje zákaz Identitárního hnutí, protože se zjistilo, že Brenton Tarrant, střelec z novozélandského Christchurch, hnutí věnoval částku 1500 eur. V souvislosti s tímto zjištěním byl prohledán dům vůdce hnutí, Martina Sellnera.

Sellner částku obdržel zhruba před rokem, což nebylo nic ojedinělého, protože Sellner, v té době velmi aktivní, získával finanční podporu na své aktivity ze všech stran. Pro rakouský stát to nyní může být záminka k rozpuštění hnutí. Pokud to zákon dovolí, jak říká Kurz.

Nicméně konstrukce propojení Sellnera a teroristy Tarranta je velmi krkolomná.

Šéf FPÖ Strache se od Identitářů distancoval a požaduje plné vyšetření možných propojení. O tom, že by snad Sellner před rokem věděl, co Tarrant chystá, nebo s ním snad spolupracoval, se ovšem dá velmi úspěšně pochybovat, a tak se očekává buď to, že vyšetřování skončí fraškou, nebo i takto hloupá záminka bude k rozpuštění nepohodlného hnutí stačit.

Policie zabavila veškerou Sellnerovu elektroniku a stejně tak zařízení jeho snoubenky, aktivistky Brittany Pettibone, které je ve středu vrátila.

Pettibone vysvětlila, že s Tarrantem neměli žádný kontakt.

“Neexistuje žádné kriminální spojení mezi Martinem a tím idiotem,” řekla. “Rakouská policie to musí brát velmi vážně. To chápu, a nestěžuji si. Nemám co skrývat.”

Sellner se také vyjádřil ke kancléřovým poznámkám, díky kterým prý bude s teroristickým útokem navždy spojený, což zmenšuje jeho šance na mírumilovný aktivismus. Kampaň má prý za cíl hnutí učinit neúspěšným, a podle Sellnera posílit militantní skupiny.

Komentáře

komentáře