Trump novým nařízením kriminalizuje kritiku Izraele na vysokých školách

0

Prezident Trump včera během oslav židovského svátku Chanuka, a obklopen židovskými osobnostmi, podepsal výkonné rozhodnutí, které bude kriminalizovat “diskriminaci Židů”. Tato diskriminace se může vyjádřit i bojkotem Izraele, ke kterému na amerických vysokých školách vyzývají mnohé levicové studentské skupiny. Zatímco někteří prezidentovo rozhodnutí hájí, jiní mluví o útoku na svobodu slova.

Prezidentské výkonné rozhodnutí neprochází Senátem, tudíž o jeho spuštění rozhoduje jen prezident. V případě jeho neústavnosti, či jiných vad, však může být po přezkoumání zrušen. Ačkoliv v americké politické scéně sílí hlasy odmítající politiku Izraele, a to především ze strany Demokratů neevropského původu, až lokajská náklonnost větší části americké politické scény k Izraeli zřejmě zrušení tohoto rozhodnutí ze strany Senátu zabrání.

“Zlý, nenávistný jed antisemitismu musí být odsouzen a konfrontován kdekoliv a kdykoliv se objeví,” řekl Trump.

Prezidentovo rozhodnutí rozšiřuje zákon o občanských právech z roku 1964, kdy nyní specificky jmenuje Židy, jako chráněné osoby. Zatímco ale ke klasické rasové diskriminaci v USA v podstatě vůbec nedochází, zákon tak postihne především ty, kdo vyzývají k bojkotu státu Izrael z politických důvodů. To jsou různé organizace, například hnutí BDS, které Izrael kritizují kvůli Palestincům, a mají silné zastoupení na amerických vysokých školách.

Prezidentovo rozhodnutí podpořil jeho židovský zeť Jared Kushner, který o prosazení rozhodnutí v minulosti velmi stál. Jonathan Greenblatt z ADL rozhodnutí přivítal s tím, že chrání Židy a neomezuje první dodatek americké Ústavy, ačkoliv jej pochopitelně omezuje. S pochvalou se přidalo i Centrum Simona Wiesenthala.

Ochotu rozhodnutí napadnout u soudu už ale vyjádřily některé pro-palestinské skupiny.

Trump přitom vtipně poskakuje mezi dvěma proudy. Z jedné strany čelí nátlaku svého zetě Kushnera a jeho ženy Ivanky, kteří oba tvrdě bojují za židovské zájmy, z druhé strany se nebrání říct, co si asi o Židech doopravdy myslí. Jako v sobotu, když mluvil na Floridě před Izraelsko-americkou radou o dani z bohatství navrhované Demokraty.

“Nebudete hlasovat pro daň z bohatství, i když mě nemáte rádi, někteří z vás nemáte … budete moji největší stoupenci, protože byste skončili v businessu během 15 minut,” řekl jim. “Jste brutální zabijáci (v obchodním smyslu) a ani trochu milí lidé, ale musíte pro mě hlasovat. Nemáte jinou možnost,” dodal.

Komentáře

komentáře