Brutální útok na bílého amerického chlapce na Floridě

0

Bílý chlapec z okresu Hamilton v americkém státě Florida zažil zřejmě nejhorší chvíle svého života. Pro své sympatie k Donaldu Trumpovi, které projevil kšiltovkou “Trump 2020”, byl ve školním autobuse brutálně zbit skupinou svých černošských vrstevníků.

Prvních devatenáct vteřin útoku, který měl prý trvat mnohem déle, ukazuje útok vypasené černošky na sedícího chlapce, který se nejprve snaží bránit, ale je zaražen do sedadla dalšími čtyřmi černými agresory. Nejaktivnější z nich je již zmíněná stokilová “mama”. K útoku, po kterém chlapec skončil v nemocnici, došlo už v listopadu, ale rodina dostala od svého obhájce až nyní povolení video zveřejnit.

Matka Tylera vypověděla, že si chlapec kšiltovku koupil ze svých vlastních peněz a měl z ní velikou radost. Když si ji ale vzal do školy, okamžitě se stal terčem verbálních i fyzických útoků. I když kšiltovku raději do školy nosit přestal, útoky měly pokračovat, a jeho vyšetření v nemocnici po napadení v autobuse ukázalo starší modřiny svědčící o tom, že nebyl napaden poprvé.

Lidé komentující video, které má od včera již několik milionů shlédnutí, volají po obvinění z pokusu o vraždu. Mluví se o dopadech demografických změn v Americe pro bílé lidi, a lidé neskrývají strach z budoucnosti.

Tragické jsou ovšem reakce některých konzervativců, kteří z evidentně rasové otázky dělají otázku politickou. Tak jako nešťastný Charlie Kirk, který z útoku obviňuje Demokraty.

Uvidíme tento útok dnes večer na České televizi? Všichni dobře víme, že kdyby to bylo obráceně, běží to jako hlavní zpráva dne.

Do roku 1971 nebylo v USA pravidlem, aby spolu děti různých ras společně cestovaly do školy. Rozhodnutí Nejvyššího soudu Swann v. Charlotte-Mecklenburg Board of Education z roku 1971 to ovšem změnilo a údajně v zájmu dosažení rasové vyváženosti byli rodiče bílých dětí přinuceni nechat své děti cestovat do školy školními autobusy s dětmi černými. Tento desegregační nástroj je v americké historii znám jako “forced busing”.

Komentáře

komentáře