Trump: První židovský prezident USA. Nebo co?

0

Chápat americkou politiku, chápat to, kdo je kdo, a kdo za co bojuje, vyžaduje mimořádný historický i současný rozhled. A i to někdy nestačí. Tak jako v případě rozklíčování toho, co vlastně chce americký prezident Donald Trump.

Krátký záběr z nedávné oslavy židovského svátku Chanuka v Bílém domě ukazuje Trumpa ve společnosti amerického židovského pravicového aktivisty Marka Levina, jeho židovského zetě Kushnera, jeho dceru a židovskou konvertku Ivanku a viceprezidenta Mike Pence, který je katolík. Levin zde říká, že je mu ctí tu být s prvním židovským prezidentem Spojených států. Po těchto slovech začnou přítomní včetně Kushnera a Ivanky tleskat, a Pence do Kushnera žoviálně šťouchne. Levin pak ještě dodá, že pokud Trump není židovským prezidentem, a tím není, pokud skrytě nekonvertoval, měl by jím být.

Je pravda, že žádný jiný prezident si Židy nepustil tak k tělu, jako právě Trump, ačkoliv se nedá říct, že jiní prezidenti by si je od těla drželi. Trump je však nejen první, kdo si je pustil přímo do rodiny, ale první, kdo se k nim tak vehementně hlásí. A tak jako se Židé vždy při nějakém svém dilematu ptají, zdali je to dobré pro Židy, musíme si při každém dilematu klást stejnou otázku i my. Je to dobré pro bílé lidi? Je Trumpova mimořádná sympatie k Židům dobrá pro bílé Američany a bílé Evropany?

Odpověď není jednoduchá, protože Židé jednoduše nejsou jednolitým tělesem se stejnými názory a zájmy. Ilustrujícím příkladem může být Trumpův poradce Stephen Miller. Jeho předci přišli na začátku 20.století do USA z dnešního Běloruska a mluvili pouze jidiš. Miller, ač ze super židovské rodiny, od listopadu čelí tlakům na svou rezignaci kvůli uniklým emailům, ve kterých podporuje myšlenku bílého nacionalismu. Z emailů vyplývá, že Miller, který je tvůrcem imigrační politiky Bílého domu, se inspiroval známým románem ze 70.let Tábor svatých, který je populární v bílých nacionalistických kruzích.

Více než 100 demokratických kongresmanů, levičácká amazonka Alexandria Ocasio-Cortez, a teď pozor, i mnohé židovské skupiny, požadují Millerovo odvolání. Židé stojí proti Židům.

Zmatenost celé situace pak dokresluje reakce Bílého domu, kdy se někteří představitelé Trumpovy administrativy nejdříve neoficiálně vysmáli představě, že by Trump Millera vyzval k rezignaci, a nakonec to Bílý dům oznámil i oficiálně. Pronásledování Millera kvůli jeho názorům a popírání jeho židovské identity se prý rovná antisemitismu a uráží památku obětí Holocaustu.

Máte v tom teď víc jasno? Nevadí, já také ne.

Komentáře

komentáře