Čínská armáda prý infiltruje univerzity v západní Evropě

0

Zpráva Australského strategického institutu politiky (ASPI) tvrdí, že Čínská lidová armáda používá skupiny k infiltraci univerzit v západní Evropě.

Zpráva identifikuje 12 zbrojních skupin a 68 škol, ve kterých je čínská armáda zapojena, stejně jako 16 výzkumných laboratoří, které čínští zbrojaři v západních zemích vytvořili.

Deset laboratoří se nachází v Británii, další v Rakousku, Německu a Švýcarsku.

Jednou ze skupin je čínská vesmírná a technologická společnost (CASC). Ta založila spojenou výzkumnou laboratoř na univerzitě aplikovaných věd v severozápadním Švýcarsku, a na německé technické škole v Porýní-Vestfálsku.

Katja Grünblatt, mluvčí švýcarské univerzity, řekla, že smyslem je spolupráce k rozvoji technologií pro umělá srdce, na kterých se podílí čínská technologie vyvinutá k řízení vojenských raket.

Nankinská univerzita aeronautiky a astronautiky, která se nazývá jedním ze “sedmi synů národní obrany” čínské vlády, také spolupracuje s federální polytechnikou v Curychu na několika programech.

Podle médií místoředitel nankinské univerzity údajně v roce 2018 ukradl technologii GE Aviation. Tvrdí to stížnost projednávaná ve Spojených státech.

“Poskytnutím technologií čínské armádě pomáháte oslabovat vaší vlastní zemi,” řekl bývalý britský diplomat Charles Parton. “A také je zde riziko posílení nástrojů represí Pekingu proti svým vlastním občanům.”

Komentáře

komentáře