Nově je na černé listině prezident, jehož jméno kdysi neslo nádraží v Praze

0

Dalo se čekat, že si americká revoluční levice na něj vzpomene. Dalším na řadě je bývalý americký prezident Woodrow Wilson. Ten, co se po něm jmenovalo v Praze Hlavní nádraží, a po kterém se stále jmenuje ulice u tohoto nádraží.

Když v Americe senátor McCarthy chvíli honil komunisty v Hollywoodu, říkali tomu Hon na čarodějnice, a na školách tím dodnes straší jako obdobím, kdy prý byla Amerika blízko fašismu. Co se v Americe děje dnes, ale McCarthyho překonalo stokrát.

Princetonská univerzita se rozhodla odstranit jméno prezidenta Wilsona z jedné ze svých škol. Oznámil to prezident univerzity, Christopher Eisgruber (zde jeho stránka na Wikipedii). Wilsonovo jméno je prý kvůli jeho “rasistickým názorům a nařízením” pro školu nevhodné.

Wilson byl sto dvacet let před panem Eisgruberem sám prezidentem Princetonu, a ze zapadlé školy udělal jednu z nejprestižnějších univerzit Ameriky. Vyčítají mu, že v době svého prezidentování znemožňoval černošským studentům, aby na Princetonu mohli studovat.

A nejen to. Wilson byl skutečně výjimečným americkým prezidentem, a je s podivem, že si na něj rudí vzpomněli až nyní.

Byl prvním jižanským prezidentem od roku 1848. Podporoval segregaci na federální úrovni a když USA vstoupily do První světové války, nechal černé vojáky segregované, jen s bílými veliteli. Segregaci obhajoval s tím, že brání rozmíškám mezi rasami.

První film, který se po jeho nástupu do Bílého domu promítal, byl slavný film o Ku Klux Klanu, Zrození národa. I když se tvrdí, že Wilson nevěděl, co se bude promítat, a po promítání se omlouval, že chtěl jen vyhovět starému příteli, autorovi knihy, podle které se film natočil.

A co mu rudí asi nemohou zapomenout nejvíce, po válce posvětil protikomunistické razie, které reagovaly na snahy amerických komunistů přenést ruskou Říjnovou revoluci i na americký kontinent.

Takže Amerika je jasná a my nyní můžeme čekat nějaké kreativní vystoupení českých levičáků, kteří na Wilsona nějakým způsobem upozorní, jako nedávno na Churchilla. A úplnou náhodou pak tito levičáci dají rozhovor Alarmu.

Komentáře

komentáře