Ničení soch se v Americe přestane vyplácet.

0

Jsou státy, či města, v USA, které samy aktivně strhávají sochy bílých mužů americké historie. Díky demografickým změnám již původní obyvatelé USA – bílí lidé, netvoří většinu v mnoha oblastech, a etnicky rozmanité radnice si odstranění soch lidí, kteří jim nejsou podobní, jednoduše odhlasují. A když neodhlasují, tak nechají dav, aby to udělal za ně.

Bílí, konzervativní politici a zákonodárci, ze strachu z davu, do nedávna neudělali nic, aby barbarskému davu v jeho orgiích destrukce zabránili. Čekali na slovo toho nejvyššího. A to konečně přišlo. Prezident Trump měl lůzy v ulicích po krk již od samého začátku “protestů”, ale se svými poradci čekal jak na vhodnou příležitost, tak i hledali správné řešení. Nezasahovat v americkém Seattlu proti komuně a nechat ji se samotnou ztrapnit byl dobrý krok. Ale vůči fanatickému davu musela zasáhnout ruka zákona.

Rudým ve Washingtonu D.C., kteří se zde pokoušeli strhnout sochu prezidenta Andrewa Jacksona, známého indiánobijce ze začátku 19.století, jistě spadla čelist, když Trump sdílel fotografie těch nejaktivnějších z nich s připomínkou, že za poškozování federálního majetku jim hrozí až 10 let.

Spojené státy jsou právně pro nás Čechy trochu komplikované. Existuje zde více jurisdikcí. Něco je čistě v pravomoci jednotlivých států a vláda do toho nemůže mluvit. Ale některé trestné činy jsou tzv.federální zločin a rozhodnutí místních radnic na ně nemá vliv. Aby Trump přinutil i místní radnice na ochraně soch spolupracovat, podepsal výkonné rozhodnutí, které hrozí odnětím svobody na 10 let všem, kdo federální majetek – sochy, poškozují, a hrozí místním policejním sborům, že pokud nebudou zasahovat, přijdou o finance.

První čtyři rudí ksindlové již ve Washingtonu obdrželi obvinění. Budou z nich jejich soudruzi dělat mučedníky? Můžou. Ale když budou pokračovat ve své práci, je dost možné, že se svými rudými přáteli brzy potkají v nějakém federálním vězení.

Komentáře

komentáře