Spojené státy zastaví financování škol, které učí o Projektu 1619

0

V roce 1619 přistála v kolonii Jamestown v dnešním státě Virginie loď s první černými otroky. Pocházeli z dnešní Angoly, kde je ulovili jejich afričtí soukmenovci, a ti je prodali jinému Afričanovi, co žil v Americe. Portugalská loď, co je vezla, byla ovšem přepadena anglickými piráty, a ti je následně vyložili v Jamestownu. A podle roku jejich vylodění v Americe byl pojmenován i Projekt 1619.

Projekt 1619 můžeme bez okolků nazvat zaujatým a afrocentrickým. Na příkladu mnoha esejích tvrdí, že Amerika by nebyla Amerikou nebýt černochů. Odkaz na projekt, který zveřejnil list New York Times, si můžete prohlédnout zde.

Projekt vyvolal obvyklé reakce. Zatímco levice obdivuje jeho “sílu a důležitost”, pravice projekt označuje za levicovou propagandu, která vydává lži za fakta. Počátek Ameriky podle projektu například nesouvisí s Kolumbem a objevením Ameriky v roce 1492, ale právě až s příchodem černých v roce 1619. Součástí projektu, který je určen především pro základní a střední školy, je vymýt dětem mozky.

Ze strany pravicových politiků se již objevily snahy zabránit Projektu 1619 proniknout do škol a senátor za Arkansas, Tom Cotton, navrhl zákon, který by odebral financování školám, které Projekt 1619 zařadily do své výuky.

Projekt 1619 už v tuto chvíli je součástí výuky některých škol a včera se objevila informace, že je součástí veřejných škol v Kalifornii. Prezident Trump na to zareagoval, že ministerstvo školství to již prověřuje, a pokud je to pravda, školy přijdou o federální peníze.

Komentáře

komentáře