Trump nominován na Nobelovu cenu míru

0

Pamatujete, když před 8 lety získal Obama Nobelovu cenu míru sotva se stal prezidentem, a celý svět se ptal “za co”? To trapné gesto levičáků, kteří jej ocenili jen za barvu jeho kůže. Za nic víc. Obama následně během 8 let své vlády k míru nijak nepřispěl, čímž trapnost celého předání “nobelovky” ještě potvrdil.

Dnes byl již podruhé během svého prezidentování nominován na Nobelovu cenu za mír Donald Trump. Poprvé to bylo před dvěma lety za svou neoddiskutovatelnou snahu o normalizaci vztahů mezi Severní a Jižní Koreou. Ačkoliv nebylo dosaženo úplného smíru, Severní Korea přestala chrastit svými raketami, a v oblasti je relativně klid. A to se předtím nikomu jinému nepovedlo. Druhá, dnešní nominace, je za Trumpův podíl, na uzavření míru mezi Saudskou Arábií a Izraelem. Ne, že by spolu tyto státy v poslední době vedly nějakou válku. Naopak byly jakýmisi spojenci ať už v boji proti Íránu, který se odehrával i na území Sýrie, kde Saudové i Izrael pomáhali bojovníkům Islámského státu a dalším džihádistům, tak i proti šítům v Jemenu. Nyní se ale jejich přátelství formalizovalo. A za to Trumpa navrhl norský poslanec Christian Tybring-Gjedde za krajně pravicovou parlamentní stranu s ne úplně krajně pravicovým názvem, Strana pokroku, na Nobelovu cenu za mír.

V Norsku, které je vedle Švédska garantem Nobelových cen, může nominaci na Nobelovu cenu míru podat jakýkoliv zákonodárce. Dle očekávání s poslancem za pokrokáře ostatní norští politici nesouhlasí. Nominaci by prý měl dostat někdo, kdo se aktivně podílí na míru. Což ale Trump přes všechnu kritiku, kterou vůči němu slyšíme, dělá. Tak uvidíme, jak o Trumpově nominaci rozhodne v únoru nominační výbor. Za rok 2020 bylo zatím nominováno 318 jednotlivců a organizací.

Na zprávu o jeho nominaci, kterou zveřejnil izraelský Jerusalem Post, reagoval prostě jen “Díky!”

Komentáře

komentáře