Proč české vlastenecké strany mlčí k čínským provokacím?

0

Dívám se na profily na sociálních sítích patřící našim hlavním politickým stranám, které se označují za vlastenecké, a nemůžu najít žádnou reakci na dnešní krok Číny. Tedy zákaz vstupu do Číny všem účastníkům tchaj-wanské delegace šéfa Senátu Vystrčila, a ekonomický bojkot podnikatelů, kteří jej doprovázeli. Než se ale pustím do těchto českých “vlastenců”, vraťme se do roku 1949.

V roce 1949 v Číně skončila občanská válka, která s různými přestávkami trvala od roku 1927, a ve které proti sobě stáli čínští nacionalisté a komunisté. Válka skončila v roce 1949 vítězstvím komunistů a zbytky nacionalistických a antikomunistických sil uprchly z pevninské Číny na Tchaj-wan a další ostrovy. Nacionalisté, ti samí Číňané jako komunisté, se nazývali Čínská republika, a komunisté Čínská lidová republika. Nacionalisté chtěli pozemní Čínu znovu od komunistů dobýt zpátky, ale tyto vojenské plány nebyly nikdy realizovány. Důležité je ovšem to, že obě tyto Číny považují tu druhou Čínu za své území. Pak už jde jen o to, která strana je vám sympatičtější. Pokud je to ten bolševický ksindl, co řídí zemi podle románu 1984, a skupuje celý svět, nemáte to v hlavě v pořádku.

Ale zpět k nám domů. Delší dobu můžeme sledovat nepřátelské kroky ze strany Číny vůči České republice. Ať už jde o prohlubování vlivu skrze investice, ekonomickou špionáž, nebo snahy něco nám diktovat, postoj Číny vůči nám není přátelský. Mnozí mají jistě v paměti ostudu, když v Praze před 4 lety čínští komunisté napadali české občany, a policie dělala, jakoby nic. Nikoho nezatkla.

V několika případech nám Čína posílala vzkazy, jak mají naše média psát, a jak se máme vůči Číně chovat. Paradoxně se vůči těmto provokacím nikdy neozvali čeští nacionalisté, ale liberálové.

Nyní přišla zcela konkrétní čínská provokace se zákazem vstupu některých našich občanů na území ČLR, a nejen, že naši “vlastenci” mlčí, ale často ještě na sociálních sítích vystupují pro-čínský. Tak se ptám: Kolik stojí národní hrdost, když pro vás má větší význam, jestli budeme moci s rudou Čínou obchodovat, než aby si Češi udrželi rovný hřbet?

Pokud by byli v této zemi u moci skutečné vlastenecké síly, na čínské provokace by odpověděly okamžitým zákazem vstupu na naše území všem čínským občanům a vypovězením diplomatických styků. Kdo naopak v tuto chvíli ještě stále Čínu omlouvá, nemůže se nadále nazývat vlastencem. Naopak my bychom jej měli nazývat kolaborantem.

Komentáře

komentáře