19 černošských rodin si v USA buduje město jen pro černé

0

Konec pohádkám o budoucnosti, kde spolu budou černí, bílí, žlutí, hnědí a další žít v harmonii vedle sebe. Amerika, která je rasově nejvíce “pestrou” zemí na světě, dokazuje, že realita je jiná. Výjimky samozřejmě existují, ale obecně se bílí snaží bydlet mezi bílými. Asiaté vyhledávají svou komunitu. Stejně tak to dělají Hispánci. A černoši hledají zase jiné černochy, vedle kterých mohou žít. Výjimky, když existují, platí buď jen pro lidi, kteří nemají žádnou jinou možnost, nebo jsou bohatí, což je tak trochu svět sám pro sebe, nebo patří k menšině, která nenávidí vlastní lidi, a je jim lépe s jinými.

Jako důkaz, že to nejsou jen nějaké moje pravičácké kecy, si pořádně prozkoumejte tento odkaz. Tuto mapu. Spojené státy jsou rasově promíchané pouze na papíře, ale v realitě lidé různých ras žijí hlavně mezi lidmi své rasy.

Z mapy vidíme, že zatímco města jsou rasově pestrá, ale i tak rozdělená do “klastrů” podle rasové linie, venkov je drtivě bílý. Byl takový vždycky, ale s nucenou integrací nebílých, kterou vláda razí od 60.let minulého století, vznikl fenomén “White flight”, kdy bílí lidé odcházejí z měst na předměstí nebo venkov, “protože je tam bezpečněji”. Tato dobrovolná separace ale funguje i z druhé strany.

CNN zveřejnila článek o 19 černošských rodinách, které společně koupily velký pozemek, a chtějí na něm vybudovat město, které bude “bezpečné pro černé lidi”. Podle zakladatelů této černé komunity chtějí vybudovat místo, které bude nejen bezpečné pro černochy, ale i místo, kde budou černí žít pro černé a utrácet své dolary v “komunitě”. Kdepak nějaké ideje o multirasové společnosti.

Zajímavé, i když vlastně tolik ne, je to, jak k příběhu média přistupují. Beze zbytku empaticky. Když ale kandidátka na radnici v městečku Marysvile v Michiganu chtěla úplně to samé, ale pro bílé, v jejím domově, CNN tuto snahu označila za rasistickou.

Komentáře

komentáře