Zemřela americká soudkyně Ginsburg. Trump nyní její místo nahradí konzervativcem

0

Média oznámila úmrtí americké soudkyně Nejvyššího soudu Ruth Bader Ginsburg. A ačkoliv nyní přijde na řadu povinné truchlení, asi každý americký pravičák a konzervativec se tiše, nebo hlasitě raduje. Její smrt totiž znamená velké změny.

Ginsburg byla soudkyní Nejvyššího soudu. Ten má devět členů, kteří jsou nominováni prezidentem, a slouží doživotně, nebo do odchodu dle vlastního rozhodnutí. Jsou neodvolatelní a slouží jako jeden ze tří pilířů americké demokracie. Dokud ještě Ginsburg žila, mezi soudci Nejvyššího soudu bylo pět konzervativců a čtyři liberálové, včetně jí.

Konzervativními soudci jsou John Roberts, Clarence Thomas, Samuel Alito, Neil Gorsuch a Brett Kavanaugh. Gorsuch a Kavanaugh byli nominováni Trumpem a mají zdravé postoje. Nicméně Roberts, který je zároveň hlavním soudcem, vykazuje ochotu někdy podpořit i liberální témata. Většina konzervativců tedy byla trochu vrtkavá.
Liberálními soudci jsou Stephen Breyer, Sonia Sotomayor a Elena Kagan. Tedy nyní je to 5 proti 3 a brzy bude 6 proti 3. A to jsou dobré zprávy.

Úkolem Nejvyššího soudu je právní interpretace americké Ústavy a práva. Těchto devět soudců svým rozhodnutím dokáže změnit směřování Ameriky naprosto zásadně. V roce 1954 rozhodl o desegregaci amerického školství a bílé školy byly přinuceny přijímat nebílé žáky. V roce 1967 rozhodl o nezákonnosti zákazů mezirasových sňatků. V roce 1973 umožnil legalizaci potratů. A v roce 2013 a 2015 legalizoval právo na sňatek mezi osobami stejného pohlaví. Na druhou stranu v roce 2008 tento soud potvrdil právo na držení zbraně i u lidí, kteří nejsou součástí “milice”.

Netřeba dodávat, že Ginsburg, která sloužila od roku 1993, podpořila všechna liberální rozhodnutí tohoto soudu. A ze všech soudců byla největší podporovatelkou potratů, do kterých prý vláda nemá ženám co mluvit. Za to si vysloužila ze strany konzervativců absolutní nenávist. Nyní je tato dáma, která se narodila v Brooklynu židovským emigrantům, mrtvá, a její místo zaujme nějaký zarytý konzervativec. Od Trumpa se v současné napjaté době jiné rozhodnutí ani neočekává.

Komentáře

komentáře