Možná nástupkyně Ginsburg má za sebou střet s židovskou senátorkou

0

Trump nebude s nominací soudce Nejvyššího soudu, který má nahradit zesnulou Ruth Ginsburg, čekat. Proč je to pro Ameriku tak důležité si můžete přečíst ve včerejším článku. Aby vyšel vstříc ženám, chce Ruth Ginsburg nahradit také ženou. Má seznam celkem 40 soudců, ze kterých může vybrat, ale je velmi pravděpodobné, že nominuje soudkyni Amy Conney Barret. Konzervativní soudkyni z amerického Jihu.

Barrett se narodila roku 1972 v New Orleans do katolické rodiny jako nejstarší ze sedmi dětí. Má perfektní vzdělání se skvělým prospěchem, a dlouholetou praxi v privátní právní oblasti, a od roku 2002 právo i učí.

V roce 2017 byla nominována Donaldem Trumpem na federální soudkyni, a Senát její nominaci potvrdil. Ale ještě předtím byla terčem útoku senátorky Diane Feinstein, která zpochybnila její kvality soudkyně kvůli její katolické víře. Při nominačním slyšení byla tázána, zda je katolička, a odpověděla, že ano. Senátorka Feinstein jí na to řekla, že je v ní zakořeněné dogma, a to ji znepokojuje.

Barrett totiž řekla, že může mít problémy s vyřčením trestu smrti, kdy jako katolička v trest smrti nevěří. Ale Demokraté v Senátu byli znepokojeni hlavně tím, zda se bude řídit rozhodnutím Roe vs. Wade, tedy povolením potratů a vražd nenarozených dětí. Barrett tehdy řekla, že toto rozhodnutí Nejvyššího soudu nehodlá zpochybňovat. Je třeba dodat, že tehdy ji šlo o pozici federální soudkyně. Nyní jako možná soudkyně Nejvyššího soudu tento vražedný zákon zpochybnit bude moct.

Kdo ale je senátorka Feinstein, rozená Goldman, že je znepokojená kvůli něčí katolické víře? Je sama bez vyznání, a tedy bez vlastních dogmat? Nikoliv. Senátorka Feinstein, jejíž oba rodiče byli židovského vyznání (ačkoliv než emigrovali z Ruska, museli vyznávat pravoslavnou víru) se sama hlásí k judaismu. Její politika je pro-izraelská a ačkoliv byla třikrát vdaná, asi náhoda tomu chtěla, že se vždy vdala za Žida. Poprvé za Jacka Bermana, podruhé ze Bertrama Feinsteina, a potřetí za Richarda Bluma. Není náboženské dogma naopak pevně zakořeněné v ní?

Komentáře

komentáře