Trump v debatě s Bidenem nepřímo podpořil militantní americkou pravici

0

První televizní debata Joe Bidena a prezidenta Trumpa je všeobecně označovaná jako chaos. Biden musel být zřejmě nadopovaný, a Trump, ač byl útočný, byl argumentačně v defenzívě. Nebyl to jeho večer. Došlo ale i na téma levicového násilí v Americe v posledních měsících, a pravicový internet teď nežije ničím jiným, než co bylo během debaty řečeno.

Moderátor Fox News, který debatu řídil, v jednu chvíli směrem k Trumpovi řekl, že už se od něj slyšely odsudky na adresu Antifa a levice. A jestli by mohl také odsoudit zastánce bílé Ameriky a členy milic, a vzkázat jim, ať se drží zpátky, a nezvyšují násilí v amerických městech. Tedy v podstatě předat ulice levici na stříbrném podnosu.

Trump zareagoval, že vše, co on vidí, pochází od levice, což je pravda. Nekonečně výtržnosti a násilí v amerických městech páchají z 99,99 procent levičáci. Moderátor i Biden ale trvali na tom, aby Trump odsoudil i pravici. A Trump se zeptal, koho konkrétně má odsoudit, a že mu samozřejmě záleží na míru. A Biden, který byl napojen na komunikátor, ze kterého mu zřejmě šly rady, vykřikl: “Proud Boys”.

Proud Boys je americká bojovná pravicová organizace, která má ovšem do zastánců bílé Ameriky daleko. Především proto, že velká část Proud Boys jednoduše nejsou bílí. Ale nemají rádi komunisty a Antifu, a rádi se s nimi perou.

Trump na tuto výzvu pak zareagoval slovy, která se nyní vykládají dvojím způsobem. Řekl: “Proud Boys, stand back and stand by…” Angličtina má své mouchy a na rozdíl od češtiny v ní nejde vždy jasně poznat, zda vyřčená slova znamenají konstatování faktu, nebo příkaz. Protože tato slova můžeme přeložit buď jako: “Proud Boys, drží se zpátky a čekají” a nebo “Proud Boys, držte se zpátky a čekejte”. Trump ještě dodal, že současná situace je problém levice, ne pravice, a Biden argumentoval, že šéf FBI tvrdí, že skutečné nebezpečí představují bílí rasisté (to skutečně řekl), a že Antifa není organizace, ale idea (což je pravda tak napůl, protože v USA existuje mnoho organizací mající v názvu Antifa).

Zde je konkrétní úryvek z debaty.

Trumpův syn Donald na otázku, co měl znamenat výraz “stand by”, odpověděl, že šlo zřejmě o přeřeknutí. Že jeho otec chtěl říct, ať se drží zpátky.

Ať už je pravda jaká chce, pravice Trumpova slova vzala jako povzbuzení a uznání. A mnozí aktivisté americké pravice dnes frázi “stand back and stand by” použili ve smyslu, že čekají (na pravou chvíli), aby mohli rudé konfrontovat. Detailně na toto téma píše článek na levicových Vice News.

Komentáře

komentáře