Milice v Michiganu chystala únos guvernérky a obsazení místní vlády

0

Zcela v duchu amerických revolučních tradic ozbrojeného boje proti tyranům, který je součástí amerického dědictví, vznikl letos v létě plán na únos guvernérky státu Michigan, Gretchen Whitmer, a obsazení budovy Kapitolu v hlavním městě Michiganu, Lansingu. Plán milice, který měl ambici vyslat do akce “200 ozbrojených mužů”, překazila FBI.

Třináct mužů, z nichž sedm je z milice Wolverine Watchmen (narážka ne na film Wolverine, ale film Rudý úsvit s Patrickem Swayze o invazi Sovětů do USA a ozbrojeném boji proti nim) bylo obviněno z terorismu, a zatykače a prohlídky proti mnoha dalším právě probíhají. Jde o jednu z největších akcí americké federální vlády proti milicím.

Whitmer se dostala do hledáčku milicí v květnu tohoto roku, když chtěla uzavřít stát Michigan kvůli koroně. Stovky ozbrojených členů bílých milic tehdy obsadily budovu Kapitolu. A Trump je podpořil tweetem s textem “svobodu Michiganu”.

FBI v té době už sledovala online komunikaci několika jednotlivců, kteří spřádali plány použití síly proti některým státním úřadům, které měly jednat protiústavně. V červnu se jádro skupiny sešlo, a řešilo detaily, a padl zde plán na obsazení Kapitolu silou za pomoci “200 ozbrojenců”, vzetí guvernérky jako rukojmí, a její souzení za zradu. K takovému plánu potřebovali další pomocníky, a tak oslovili milici Wolverine Watchmen. Ta v té době už ale byla kvůli svým hrozbám zabíjení policistů pod dohledem FBI, která jednoho z členů získala na svou stranu.

Ačkoliv schůzky konspirátorů probíhaly v maximálním utajení, schůzek se účastnil i zmíněný práskač FBI, který vše nahrával. Bylo tak zachyceno, jak se revolucionáři baví o obsazení Kapitolu, a házení zápalných lahví na policejní auta. Když pak guvernérka přišla s plánem ekonomického uzavření státu, skupina se dohodla na jejím únosu.

Skupině se podařilo vyrobit výbušniny, které plánovala použít jako krycí akci pro zaměstnání policie, zatímco budou guvernérku unášet. Provedli průzkum její chaty, kde trávila volný čas. A připravili se k úderu. Jejich cílem bylo podle FBI i vyvolání občanské války v zemi. Než však mohla jejich operace začít, FBI spustila svou vlastní, a hlavní aktéry plánu zatkla. Ti jsou nyní obviněni z mnoha trestných činů, za které v USA hrozí mnohaleté tresty ve vězení.

Komentáře

komentáře