Teorie o černém “pravěkém Britovi” je omyl

0
London Natural History Museum/Handout/EPA-EFE/REX/Shutterstock/Channel 4/Plimsoll Productions

Nedávné tvrzení, že britský “Cheddar Man” měl černou kůži, není pravdivé, analýza DNA není věrohodná a v současné době neexistuje metoda, jak z koster z dávných dob “přečíst” barvu jejich pleti, přiznává článek v časopisu New Scientist. New Scientist je mezinárodní vědecký časopis založený v roce 1956, který je od roku 1996 i na internetu.

“Nemůžeme v analýzu DNA vkládat takovou jistotu,” cituje magazín Susan Walsh, vědkyni, jejíž teoretický model byl použit, aby “dokázal”, že Cheddar Man byl černý.

V článku z 21.února v tomto předním světovém vědeckém časopise se jednoduše říká, že tvrzení o nejstarším britském kostlivci nejsou pravdivá.

Když byla tato “novina” poprvé zveřejněna ve spolupráci s televizní show, která byla nazvána První Brit, tvrzení, že Cheddar Man měl černou kůži bylo vytrubováno tak, že první Britové byli ve skutečnosti černí.

Toto tvrzení bylo okamžitě zneužito velkými médii a levicí jako “důkaz”, že Evropa nemá žádné původní obyvatelstvo, a jako ospravedlnění invaze ze zemí třetího světa.

Mnozí už tehdy věděli, že s tvrzením je něco špatně, protože předchozí testy DNA ukázaly, že Cheddar Man má haplogroup U5a, kterou sdílí 11 procent dnešních Evropanů. Genetička, která průzkum prováděla, uznává, že barvu pleti pravěkých lidí zatím zjistit nelze.

Vědci pro odhad barvy pleti Cheddar Mana použili model Susan Walsh z Indiana University, aby dokázali, že barva jeho pleti byla černá. Pro tento důkaz byla použita data DNA více než 1400 lidí, hlavně z Evropy a USA, ale také z Afriky a Papuy-Nové Guiney.

Tým pak část těchto dat použil, aby testoval, jak je propojená barva pleti a 36 znaků DNA. Zbytek dat použili pro test, jak lze předvídat barvu pleti jen ze samotné DNA. Podle tohoto testu týmu vyšlo, že barva pleti Cheddar Mana byla někde mezi “tmavou a tmavou až černou”.

Walsh ale tvrdí, že studie jednoznačně neříká, že Cheddar Man takovou barvu pleti skutečně měl. “V analýzu DNA takovou důvěru vkládat nemůžeme,” říká.

DNA Cheddar Mana se 10 tisíc let znehodnocovala. “Nejde o jednoduché prohlášení, že tato osoba měla tmavou kůži,” říká Welsh.

Časopis New Scientist pak přiznává, že současná věda zatím není připravena odhadovat barvu pleti prehistorických lidí jen z jejich genů.

Citujíc Brennu Henn ze Stony Brook University v New Yorku, jejíž práce na toto téma je ve vědeckém světě známá, je důvodem pro to fakt, že “genetika pigmentace kůže je mnohem víc komplexní, než se myslelo.” Henn a její kolegové v listopadu 2017 zveřejnili studii “studující genetiku pigmentace kůže u populace původní pro jižní Afriku, kde se barva kůže různí více, než si lidé myslí.”

Jak New Scientist dodává, jen pár týdnů předtím skupina vědců z University of Pennsylvania okolo Sarah Tishkoff vydala práci o genetice pigmentace kůže lidí z východní a jižní Afriky.

“Jejich závěry byly stejné,” říká Henn. “Známé geny kožního pigmentu, objevené u východoasijské a evropské populace, nevysvětlují variace kožního pigmentu u africké populace. Idea, že je pouze 15 genů tvořících kožní pigment je nesprávná.”

Kožní pigment prý ovlivňují další geny. Zatím se neví jak. Henn vysvětluje, že pokud se stále učíme o spojení mezi geny a barvou kůže u současné populace, nemůžeme určit barvu pleti u prehistorických lidí.

Model Walshové byl prý úspěšný v USA, protože byl použit na DNA lidí s předky, které má většina Severoameričanů. Ale jinde by takový model neuspěl. Tým Hennové testoval starší model, který určoval barvu pleti podle DNA. Když jej testovali na jihoafrické populaci, vyšlo jim, že lidé s tou nejtmavší kůži by měli mít pleť nejsvětlejší.

Původní studie o Cheddar Manovi jasně zmiňuje, že je založena na modelu Walshové, o kterém ona sama tvrdí, že není spolehlivý.

Ve studii stojí: “Odhadli jsme charakteristiku pigmentace Cheddar Mana s použitím systému Hirisplex (antropologická metoda Walshové na určení barvy očí a pleti z roku 2014) a nedávno vyvinuté metody na odhad pigmentace kůže (metoda Walshové pro odhad barvy pleti podle DNA z roku 2017).

Komentáře

komentáře