Pařížská policie pokutovala Francouze za oblečení značící příslušnost ke Žlutým vestám

0

Pařížská policie v sobotu pokutovala francouzskou dvojici za nošení oblečení podporující Referendum iniciované občany (RIC), což je jeden z požadavků hnutí Žluté vesty.

Jérôme a Béatrice dostali pokutu poblíž Vítězného oblouku, protože jeden z nich měl na sobě svetr s nápisem podporujícím RIC.

Podle policie byly protesty v této oblasti zakázané a nošení podobného oblečení prý představuje porušení toho zákazu. Oba dostali pokutu 135 eur, ale odmítli ji zaplatit.

“Je to zneužití moci,” říká Jérôme a dodává, “Ztratili jsme právo se ve Francii projevit.” Jeho partnerka Béatrice k tomu říká, “Nechtěli jsme na Champs-Elysées demonstrovat, šli jsme na metro, ale neposlouchali nás. Navrhli jsme, že si svetr sundáme, ale odmítli to.”

Pár tvrdí, že pokutu odmítá zaplatit a v celé věci kontaktovali právníka.

RIC je jedním z hlavních pilířů požadavků Žlutých vest, které v sobotu demonstrovaly již po devatenácté v řadě. Pokud by došlo k prosazení RIC, veřejnosti by to umožnilo zavést zákony bez schválení francouzského parlamentu, stejně tak zavést referenda k odstranění některých zákonů. Tedy zcela přímá demokracie. Hlas většiny, nikoliv elit.

Podle průzkumů RIC podporuje 80 procent Francouzů.

Komentáře

komentáře